Petrželkový čaj

Co všechno dokáže petržel? Petržel je jednou z bylinek, kterou většinou používáme jenom jako přísadu do polévky nebo pomazánek.

Petržel nám přitom může poskytnout mnoho výhod pro zdraví. Bývá považována za prevenci proti astmatu a alergiím, uleví bolestem břicha třeba při zánětu močových cest nebo u zažívacích problémů.

Také pomáhá snižovat krevní tlak a podporuje odvodnění. Podle Ivy Georgievové, která vaří z původních místních surovin a zdravě, se z ní dá připravit i čaj.

1 – 2 lžíce petrželové natě

vroucí voda

„Petrželka se hodí do jednostranných diet a měla by být vypěstovaná u nás doma. Její zelená nať dobře působí na pročištění těla, na odvodnění. Kdo cítí, že je po ránu oteklý, napuchlý, měl by přirozeně přidávat více petrželky do polévek, a pokud je to akutní, může si z ní uvařit i petrželkový čaj. Jednu nebo dvě lžíce petrželky zalijeme horkou vodou, necháme vylouhovat a i s tou petrželkou vypijeme,“ říká Iva Georgievová.

Abychom se nedusili, celou petrželovou nať z čaje nepijeme, ale rozkoušeme.

Pokud nemám nať kupovat, což je nejjednodušší, a na čerstvou je ještě brzy, dá se vypěstovat z odkrojených horních konců kořenové petržele podobně snadno, jako když se nechává klíčit řeřicha či fazolky mungo – na kus vaty, denně zaléváme, nenecháme uschnout a postupně sklízíme. ​