Pacovskou synagogu navštívila dcera posledního rabína po pětasedmdesáti letech

14. červen 2017

Nelly Prezma nebyla v pacovské synagoze od roku 1942. Tehdy nastoupila její rodina do transportu směr Terezín. Všechny válečné strasti přežila a od roku 1948 žije v Izraeli. Letos se se synem a dcerou přijela do Pacova podívat. Viděla synagogu i dům, ve kterém s rodiči bydlela.

„Tady nikdy nebyly dveře,“ Podivuje se Nelly Prezma, když průvodce otevírá vstup do synagogy na boční straně budovy. Ona si synagogu pamatuje úplně jinak. A další šok přišel, když vstoupila dovnitř. „To je moc smutné,“ říká a rozhlíží se po místnosti, kde je jen prach, špína a vraky starých aut. Když zavře oči, vidí to takové, jako kdysi. „Tady byl ten oltář a vzadu, byla ta skříň, tóra. Tady byly ve dvou řadách lavice a nahoře byl balkon pro ženy,“ vzpomíná a s úsměvem přidává vzpomínky na hru varhan při svatbách. Dozvídá se, že existuje snaha o záchranu synagogy.

Nelly si dodnes pamatuje jména svých pacovských kamarádek

Další zastávkou malé výpravy je bývalý rabínský dům. Právě v něm Nelly Prezma žila s otcem rabínem, matkou a sestrou Růžou. Také on potřebuje opravu, ale lidé v něm žijí, a tak se mu snad blýská na lepší časy.

Nelly se narodila v roce 1926 a do Pacova přišla, když jí byl rok a půl. „Tady bylo asi třicet rodin židovských. Žili jsme zde všichni pohromadě moc hezky,“ vzpomíná. Dodnes si pamatuje jména svých nejlepších kamarádek. „Naděžda Spěváčková, Božena Kalinová, a potom Miluše Panešová,“ vyjmenovává a směje se. Staří lidé si prý více pamatují své dětství, než to, co bylo nedávno.

Kvůli zdraví mohla Nelly jíst vepřové maso. Otec rabín našel v Bibli výjimku

Rodina Guttmanových, což je rodné příjmení Nelly, nebyla ortodoxní. „Když byla škola, tak jsme dělali všechno! Když jsme jeli na výlet v sobotu, tak jsme jeli na výlet. Ale když byly svátky a nebyla škola, tak jsme nejezdili,“ říká Nelly. „Jako malá holčička jsem byla moc nemocná. Šli jsme k nějakému profesorovi a on řekl mojí mamince: Vy jí dáte chleba s vepřovým sádlem, vy jí dáte vepřové maso a uvidíte, ona se uzdraví. Moje maminka přišla domů s pláčem. Tatínek našel v bibli, že kdo je nemocný nebo je v nebezpečí, dělá se všechno, co se musí,“ Nelly Prezma vypráví jednu z příhod z dětství. Dodnes vzpomíná na to, jak se sestře chlubila, že ona může jíst salámy.

Nelly Prezmah, Pacov
Nelly Prezmah, historická fotka z Pacova, 1937

Kvůli židovskému původu se bála pozdravit učitelku

Německá okupace život v Pacově změnila. Nelly už nemohla chodit do školy a dokonce se i bála pozdravit na ulici svou oblíbenou učitelku. Tehdy měly děti před učiteli velký respekt a nepozdravit je na ulici mohlo znamenat trest. Nelly nevěděla, co dělat. Pokud učitelku pozdraví, mohla by jí jako židovka způsobit problémy. „A ona viděla, že já mám velké dilema, tak přišla ke mně a ona mě pozdravila,“ říká dojatě.

Se sestrou Růžou se už neviděla. Po smrti Reinharda Heydricha šla do plynu

V listopadu 1942 byli všichni Židé z Pacova předvolaní k transportu. Růža, sestra Nelly, žila v Praze a do Terezína už odjela. Rodina doufala, že se setkají. Bohužel se tak nestalo. Dozvěděli se, že Růža odjela s transportem do Osvětimi. Dobrovolně se přihlásili a odjeli tam. Růža už bohužel nežila. Další cesty Nelly vedly na práce do Hamburku, Neugrabenu, Tiefstadtu a pak pochodem do tábora Bergen-Belsen. Tam je osvobodili Američané.

Synagoga, Pacov
Dům, Pacov

Čeština je můj rodný jazyk

Po válce žila Nelly v Praze a do Pacova se podívala doslova jen na skok. Z té návštěvy si pamatuje, že potkala ženu, která kolaborovala s Němci. I když ji ona žena pozdravila, Nelly s ní nemluvila. V roce 1948 odjela do Izraele a na další cestu do Pacova se vydala po dlouhých letech se svými dvěma syny. Zastavila se i před domem, kde kdysi bydlela. V okně viděla ženu, a poprosila ji, jestli by si nemohla dům prohlédnout. „Ona mě řekla: Ty jsi Nelly Guttmann? Já jsem řekla: Ano, já jsem Nelly Guttmann. Ona mě začala objímat a já jsem se jí ptala: Kdo vy jste? Já vás neznám. A ona řekla: Já jsem se narodila po dvou letech, když vy jste Pacov opustili a maminka mi vyprávěla, co udělali Němci vaší rodině,“ říká dcera posledního pacovského rabína Nelly Prezma.

Na zatím poslední návštěvu Pacova se Nelly vydala se synem a vnučkou ve svých jedenadevadesáti letech. Její energie je neuvěřitelná a čeština téměř čistá. „Vždyť je to můj rodný jazyk,“ říká.

Spustit audio