Obalit knížku netrvá dlouho, ale chce to šikovné ruce

PŘÍBĚHY z VYSOČINY: Knihy v knihovnách jsou zabalené tak, aby vydržely co nejdéle. Ve žďárské knihovně je balí Pavlína Dítětová, se kterou natáčela Dáša Kubíková
Krásné nové knížky v pěkném obalu, když přijdou do knihovny, aby mohly začít putovat mezi desítkami čtenářů, by o svůj lesk brzy přišly. Ostatně známe to z našich domácích knihoven. Proto je každá z nich pečlivě zabalena do obalu, který vydrží léta. Zároveň má ale umožnit potěšení z originálního obalu, který knize dal nakladatel, a tak se už léta knihy ze všech veřejných knihoven chrání pevným průhledným obalem.
Každá se musí zabalit ručně do obalu, který jí padne na míru. Slouží k tomu velká role průhledné fólie, velké nůžky, kancelářské svorky, pájka a šikovné ruce Pavlíny Dítětové z knihovny Josefa Matěje Sychry ve Žďáře nad Sázavou. Odmotá kousek fólie, vloží knihu a na odměřeném místě odstřihne. „Vždycky si to upravíme, aby toho materiálu nebylo moc ani nahoře, ani dole, ani po stranách,“ vysvětluje. Boky obalu pak vyžadují zástřihy, které upevní velké svorky. „Kousek obalu se tadyhle v rohu podstrčí a připevní,“ ukazuje dále knihovnice.
Na míru zastřižený a připravený obal už čeká jen závěrečné spájení teplem. Pavlína Dítětová nahřívá pájku: „Teď se vezme nažhavená pájka, a tou děláte přes přehnuté kraje plastového obalu takové čárky a tím se vlastně spojí teplem a mělo by to držet,“ popisuje dál při práci. Pak už jen stačí odstranit svorky a knížka je připravená na zařazení do police, kde bude čekat do té doby, než si jí všimne nějaký čtenář.
Právě proto, že obalování vyžaduje šikovnost, nabízejí některé knihovny balení knížek pro veřejnost, aby i v domácích knihovnách vydržely v pěkném stavu co nejdéle.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.