Není voda, stavět se nebude! Vyskytná u Jihlavy přestala prodávat parcely

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy voda, vodovod, vodovodní kohoutek, baterie, sklenice, ilustračka

Kvůli suchu pozastavila Vyskytná nad Jihlavou prodej stavebních parcel. Sousední Bílý Kámen pak ze stejného důvodu nepřipojuje nové domy na obecní vodovod.

Obě obce jsou napojeny na stejný zdroj vody a mají obavy z toho, že další odběratele by už nezvládly. Ve Vyskytné platí zákaz napouštění bazénů. Za posledních patnáct let totiž počet obyvatel v obou vsích vzrostl asi o třetinu.

„Je málo vody. Mám u domu vlastní studnu, nemusím se bát. Ale pro lidi, co to nemají, jestli budou taková vedra, bude to špatný,“ řekli dva obyvatelé z Vyskytné.

Neobvyklý krok

Obec sáhla k ne příliš obvyklému kroku. Zastavila prodej stavebních pozemků z důvodu nedostatku vody. Obávají se totiž, že zdroj vody už další uživatele nebude schopen zásobovat. V sousedním Bílém Kameni nepřipojují nové domy k obecnímu vodovodu.

„Rozhodnutí jsme museli odsouhlasit. Máme obavu z nedostatku vody,“ říká starostka Vyskytné Hana Provázková. Konkrétně ve Vyskytné jde o 18 parcel. „Dlouhodobě usilujeme o napojení na vydatnou studnu, řešíme vrty, které ale nejsou na našich pozemcích.“

Ministerstvo: správný postup

Podle osloveného ministerstva zemědělství jde o legitimní postup. „Pokud je kapacita vodovodu nedostatečná, je logické, že obec další objekty nepřipojí. A takto by měly postupovat i další obce,“ dodal mluvčí resortu Vojtěch Bílý.

Spustit audio
autoři: František Jirků , mik

Související