Nenápadná kabelka v muzejní polici připomíná smutný příběh jihlavského brašnáře

26. duben 2017
Kabelka, ilustrační foto

V depozitáři jihlavského Muzea Vysočiny leží na polici spousta nenápadných balíčků. Každý z nich je kousek historie Jihlavy, každý z nich si s sebou nese nějaký příběh. Některé jsou obyčejné, nad jinými sotva dýcháme. V jednom z balíčků jsme objevili krásnou vyšívanou kabelku.

Dokumentátorka Muzea Vysočiny Sylva Pospíchalová opatrně rozbaluje balíček zabalený v šustivém papíru. „Tady vidíte práci dokumentátora. Zabalení do nekyselého hedvábného papíru, tady je popiska, kde je identifikační číslo a menší popis,“ ukazuje a vyndává černou dámskou kabelku s květinovou výšivkou. Její styl ukazuje na třicátá, čtyřicátá léta minulého století. „Je to kabelka, která je zdánlivě obyčejná, ale právě její příběh z ní dělá speciální kus,“ dodává dokumentátorka.

Návštěva u staré paní přinesla muzeu nové exponáty i silný příběh

Kabelku muzeu věnovala žena, která ji sama vyšila. Už jako více než osmdesátiletá často do muzea chodila, vždy popovídala s pokladními a jednou nabídla, že by ráda do sbírek něco věnovala. Narodila se v Jihlavě a žila v Kostelci u Jihlavy. Sylva Pospíchalová se k ní vydala na návštěvu, na kterou bude ještě dlouho vzpomínat. Uvítala ji vitální veselá paní a dala se do vyprávění příběhů ze svého života. Byt byl plný suvenýrů z celého světa. S manželem prý hodně cestovali. Vzpomněla i na dobu, kdy v obci zakládala ženské fotbalové družstvo.

Sylva Pospíchalová, dokumentátorka Muzea Vysočiny

Kdykoli se na kabelku podívám, vzpomenu si na milou paní i nešťastného brašnáře

Další vzpomínky patřily velkému koníčku z mládí, vyšívání. Paní ukazovala velké vyšívané obrazy, přehoz, polštář a onu kabelku. Jen tak mimochodem k ní řekla, že ji dokončoval brašnář Karel Veselý, kterého později popravili. Sylvě Pospíchalové to nedalo a zjistila si o Karlu Veselém další informace. „Byl zatčený v politickém procesu a byl popravený tady v Jihlavě na dvoře u soudu. Pak jsem se ještě dočetla, že měl dvě malý děti, holčičky,“ říká s tím, že kdykoli se teď na kabelku podívá, vždy si vzpomene nejen na milou dárkyni, ale i na brašnáře, který tak smutně skončil.

Trafikantka háčkovala ve volných chvílích záclony

V policích depozitáře ale samozřejmě leží i předměty s veselejšími příběhy. Sylva Pospíchalová s úsměvem na rtech vypráví o pánovi, který muzeu daroval háčkované záclony. „To jsem si opravdu sedla na zadek, když jsem jich tam měla připravenou obrovskou hromadu,“ vzpomíná na jednu z dalších návštěv. „Ten pán mi vyprávěl, že maminka prodávala v trafice, a když neměla co dělat, tak pořád háčkovala záclony,“ dodává.

A takových příběhů leží v muzejních regálech spousta.