Největší psí plemeno - irský vlkodav - je i přes svůj název mazlivý
Je to největší psí plemeno na světě, vysoké, těžké, a přesto nebudí hrůzu. Naopak. Irský vlkodav je veliký mazel, nesmírně přátelský a nekonfliktní.
Majitelka páru vlkodavů Eva Beckertová z Herálce si je pořídila ke svým dalším zvířatům. Vlastní chovatelskou stanici koček plemene Ragdoll, dva papoušky, dva koně, činčily a další dva psy.
Vítání u branky
Vlkodavové se se všemi těmito zvířaty snesou bez potíží a návštěvy u branky by nejraději vítali objetím předními packami. To však mají zakázáno z bezpečnostních důvodů „On, když by si stoupl na zadní packy, tak by mě zabil do země jak hřebík, protože já ho neudržím, on má 85 kilo. Ale můj syn, ten má větší sílu, ten to ustojí,“ směje se majitelka osmdesátikilové fenky Meggie a ještě těžšího psa Dudlayho.
Když takový pes potřebuje ze zdravotních důvodů přenést, je na to potřeba pomocník, nebo raději rovnou několik, zamýšlí se paní Eva: „Už se mi stalo, že jsem potřebovala Dudleyho dát vyvenčit ven z verandy, když nemohl chodit, a to bylo pro mě, když jsem byla sama, hrozně náročné. Chce to určitě pomocníky.“
Nároky vlkodav vrací láskou. Miliónkrát.
Irský vlkodav je náročné plemeno. Hodně toho sní, má speciální granule pro obří plemena, dostává i ovoce, maso. „Celkově je to finančně znát, protože i když se jde k veterináři a něco se děje, tak to stojí víc, než když má stejné potíže nějaký malý pejsek. I pořizovací cena je vyšší. Ale svou láskou to majitelům vrací miliónkrát,“ říká Eva Beckertová dojatě. Vlkodav byl pro milovnici zvířat vysněný pes už v dětství, a když si jej mohla do domu pořídit, hned to udělala.
Plemeno bylo prapůvodně vyšlechtěno křížením dog, chrtů a deerhoundů. „Měl to být ochranné plemeno a lovecké plemeno, proto se vyšlechtil takový kolos, který měl toho páníčka chránit i na lov vlků. Vlkodav byl výsadou královských rodin, ti psi se dávali jako drahé dary mezi panovníky. Dneska už je to pouze společenské plemeno, které je extrémně jemné, mazlivé. Sice jsou to kolohnáti, ale ukradli moje srdce, protože jsou to skvělí kámoši a láskyplní jemní tvorové. Nejsou to psi, jsou to bytosti, opravdu výjimeční psi,“ uzavírá svou chválu vlkodavů paní Eva.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.