Naučit se na táboře bránit vlast? Žádný problém

14. červenec 2017
Military letní tábor

Na letní tábor v areálu LDT Jiskra u Náměště nad Oslavou jezdí děti z celé republiky, ale i ze Slovenska nebo jiných zemí, protože si mohou vybrat z několika možností, jak strávit léto. Pobyty jsou specializované na výuku divadla, šerm, tanec, angličtinu, akční hry v přírodě, či jízdu na koni. Na příjezdové cestě právě trénují děti s umělými zbraněmi a v maskáčích z tábora zaměřeného na vojenský výcvik.

Akci právě vede zástupce velitele Tomáš Hejna, který vysvětluje, co se za jeden táborový turnus děti naučí: „Skupina je založená na tom, že si osvojí základní vojenské dovednosti a přiblížit dětem reálnou armádu. Dneska je armáda oddělená od normálního, civilního života a děcka se chtějí zúčastnit nějakých těch bojových her, ať je to airsoft nebo paintball, ale my se jim také snažíme ukázat, že nejde jenom o střílení. Musejí umět spoustu věcí, které hodně lidí nevidí. Třeba přežití v přírodě, umět si rozdělat oheň, postavit si přístřešek, nebo si sehnat vodu.“

Velitel military tábora Emil Hradecký se za prázdniny setká s desítkami zájemců, říká, že v průběhu léta na tábor přijede kolem osmdesáti dětí. „Někdo chce jenom hrát, ale pokaždé se najde pár jedinců, kteří mají zájem o military. Proto se od nás i něco naučí, takže myslíme si, že v některých ten potenciál určitě je,“ zamýšlí se.

Military letní tábor

Tomáš Hejna jeho slova potvrzuje: „Před pár lety jsme tady měli dva kluky, kteří šli na vojenskou školu v Moravské Třebové, a teď je tady máme jako instruktory. Díky nim máme v podstatě aktuální informace, které se učí v armádě na střední škole.“

Military zajímá i děvčata

Zpravidla v každém turnusu se najdou i dívky, které běhají v maskáčích po lese a učí se bojovat. V minulém turnusu tu byly tři, teď je tu Eliška sama. „Já chodím s tátou na střelnici, tak jsem si chtěla sehnat víc informací. Zatím mi to jde a baví mě to,“ přiznává. Mezi hochy je i několik takových, kteří pomýšlejí na vojenskou kariéru, třeba Marek. „Já bych se na misi nebál, oni nás to tady pořádně naučí a budu v pohodě,“ směje se.

Sebastian se rozmýšlel mezi policejní a vojenskou školou, a po zkušenosti z tohoto tábora se asi přikloní na stranu vojáků. „Tady nás připraví na to, co nás tam bude zhruba čekat. Poslouchat za každých okolností rozkazy není úplně příjemný, ale musíme, no,“ říká. Tomáš Hejna dodává: „Disciplína je náročná, přijdou sem děti, které jsou deset, patnáct let nějak vychovávané, a my tady máme jen deset dní na to, abychom je naučili jiný přístup.“ Děti ale dril příliš netrápí, a radostně zpívají sborem vojenský pokřik.

Military letní tábor