Náměšť ozdobí kovaný horoskop. Velké plastiky vznikají v kovárně Pavla Tasovského

9. prosinec 2021 10:10

Kozoroh a váhy. V Náměšti nad Oslavou jsou k vidění dvě díla uměleckého kováře Pavla Tasovského. V dohledné době jich tam přibude dalších deset.

Umělecký kovář Pavel Tasovský sice žije a tvoří v Náměšti nad Oslavou, ve veřejném prostoru ale dosud chyběl ucelený otisk jeho díla. To se ale mění.

V ulicích se začínají postupně objevovat nadživotní plastiky z jeho dílny. Nakonec jich bude dvanáct a vytvoří jedinečnou kovanou stezku po znameních zvěrokruhu.

Zvěrokruh

„To je znamení Kozoroha. Vedle stojí váhy, kterou jsou pojaté jako houpačka pro děti. Vydrží to, na tom se můžeme houpat i my dva,“ zavtipkoval umělecký kovář na zahradě svého domu.

„Bude dvanáct zastavení, dvanáct znamení. Budou rozmístěná různě po Náměšti spíš po té staré části a bude to taková cesta po znameních zvěrokruhu.“ A proč zvěrokruh? „Každý si tam najde tu svou sochu, to své znamení.“

Vznikají postupně…

Jednotlivá znamení budou v Náměšti nad Oslavou přibývat postupně. Je to i kvůli náročnosti výroby. „Je to z pořádných materiálů. Sám toho člověk moc nezvládne, vždy na tom pracují dva nebo tři lidé. Jedna ta věc je asi měsíc práce.“

Prvně budou tři znamení – váhy, kozoroh a ryby. „Budou umístěny tady od toho historického mostu směrem na Suchou louku. Pak tady máme park před kryptou, před hrobkou,“ řekl starosta Náměště Vladimír Měrka.

„Snažíme se lidi dostat do toho prostoru. Kulturní promenáda po pamětihodnostech už tady funguje, tohle je děláno v tom rozměru, aby se lidi u toho mohli vyfotit.“

Kozoroha a váhy uvidí lidí v ulicích Náměště už v předvánočním čase. Na jaře pak přibudou další tři plastiky.

autoři: Milan Soldán , mik
Spustit audio

Související