Na historický most v Náměšti se vrací restaurované sochy. Z původní dvacítky jich tam bude patnáct
Po víc než roce a čtvrt se na opravený historický most v Náměšti nad Oslavou vrátily sochy. Někteří z dvacítky svatých ale chybí, jiné ještě čeká v budoucnu stěhování.
Historický most přes řeku v centru Náměště nad Oslavou se vždycky pyšnil neobvykle velkou koncentrací soch svatých. Na nevelkém kamenném mostě spojujícím náměstí s cestou stoupající k zámku jich stávala rovná dvacítka.
Posledních čtrnáct měsíců tam ale chyběly, most bylo totiž třeba kompletně opravit. Teď jsou ale sochy zpět.
Anna s Marií
„To je svatá Anna s Marií, to je ta, co jsme dávali naposledy.“ Restaurátor Vladimír Vráblík instruuje svůj tým. Na most přes řeku Oslavu mezi tím přijíždí nákladní auto se sochami.
„Máš nachystané vápno? Dej jen na terče, nedělej plochu.“ Drobnou špachtlí pracovníci nanáší na jednotlivé podstavce vápno. „To se dává jen na vápno, přidáváme do toho trochu římského cementu. Dáváme to hlavně proto, aby se s tím mohlo ještě pracovat.“
Hydraulická ruka poté přenáší první ze soch. Je pečlivě zabalená v polštářích a molitanu. „Domluvili jsme se, že budeme dvacet soch na historickém mostě opravovat postupně. Neuděláme to všechno najednou z několika důvodů. Není to časově ani možné, aby restaurátor zvládl udělat dvacet soch a pak je to záležitost finanční,“ vysvětlil postup místostarosta Náměště Jan Kotačka.
Jsou to kopie
Při otevření bude na svých místech patnáct soch, dalších pět bude toho času u restaurátora. Originály to ale nejsou, podotkl místostarosta: „Originály máme pečlivě uložené na zámku, kde jsou umístěné ve stejném pořadí, jako kdysi stály na tom mostě.“
Opravený most se poprvé náměšťským představí v sobotu, kdy se spolu s vánočním stromem na náměstí rozsvítí také lucerny na jeho zábradlí.
Související
-
Masarykova socha přestála druhou světovou válku. V roce 1998 ji od jihlavské školy někdo ukradl
Základní škola TGM v Jihlavě letos slaví 90 let od svého vzniku. O jméno prvního prezidenta ve svém názvu v minulém století na nějaký čas přišla.
-
Dřevěné sochy amatérského řezbáře z Novoměstska poznaly jen motorovou pilu a sekeru
Miloslav Janů z Nové Vsi u Nového Města na Moravě má rád dřevo. Ve vlastním lese se o něj stará, a když se mu líbí nějaký špalek, vyřeže nebo vytesá z něj sochu.
-
Pod rukama paní Blanky z Rynárce vznikají kožené obrazy i sochy
Když si člověk jde za svým, mohou se plnit dětské sny. Podařilo se to Blance Mudrové z Rynárce u Pelhřimova. Své výtvarné nadání dokázala zúročit v práci s kůží.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Adiktolog: Fentanyl u nás není tak dostupný jako v USA, kde zabíjí desetitisíce lidí. To jediné nás chrání
-
Chválit tehdejší nádheru hor? Toho se střežím, nechci ubírat mladým radost z putování, přiznává Nevrlý
-
‚Nenávist vůči queer lidem pramení z nevědomosti,‘ věří 64letá žena z Bratislavy. Její syn žije s partnerem
-
Etnická čistka bez krve. Karabach opouští ‚dobrovolně‘ tisíce Arménů, nic po nich nezůstane, říká expert