Na zahradní sochy je nejlepší dubové dřevo. Nesmí být vysušené

Na zahradní sochy je nejlepší dubové dřevo. Nesmí být vysušené
Sochař a řezbář Petr Krajíček má svou dílnu v Rantířově u Jihlavy. První dláta mu před lety vykoval jeho strýc, dnes pracuje i s motorovou pilou.
„Začínal jsem s pár dláty a postupně jsem se dostal na řezbářská sympozia,“ říká sochař a řezbář Petr Krajíček. V jeho rantířovské dílně právě leží na hoblici bílý anděl se zlatými křídly. „Je z nedalekého kostela. Upadlo mu křídlo, rozlomilo se na několik částí takže ho restauruji.“ Nevěnuje se ale jen opravám starých děl. Jeho autorské dřevěné sochy zdobí nejednu zahradu nebo park. Vyřezal i zvonici a v poslední době je prý zájem o vodníky.
Dubový vodník
Na jednoho vodníka má už na zahradě připravený dubový špalek. Je vysoký asi 160 centimetrů a průměr má asi 90 centimetrů. Už teď Petr Krajíček ví, jak bude pohádková postava vypadat. „Bude začínat kloboukem, bude mít fajfku v ruce,“ ukazuje na špalku.
Právě dubové dřevo je pro venkovní sochy ideální. „To, co jde do interiéru, musí být absolutně vyschlé, většinou lípa. Dub socháme v mokrém stavu, protože do suchého by to bylo hodně těžké,“ vysvětluje.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka