Dřevěné sochy amatérského řezbáře z Novoměstska poznaly jen motorovou pilu a sekeru

Miloslav Janů z Nové Vsi u Nového Města na Moravě má rád dřevo. Ve vlastním lese se o něj stará, a když se mu líbí nějaký špalek, vyřeže nebo vytesá z něj sochu.

„Viděl jsem jednou v Krkonoších Krakonoše vyřezávaného. Chlapi říkali: Mildo, to bys taky zvládnul,“ vzpomíná Miloslav Janů z Nové Vsi u Nového Města na Moravě. Tehdy, je to už dvacet let, vyřezal svou první sochu, trpaslíka.

Od té doby jich přibyly snad desítky. Na dvoře své chalupy stojí dřevění medvědi, vodník, ale i ryby a ptáci. Pod přístřeškem jsou schovaní i Rumcajs s Mankou a Cipískem a postavy z vánočního betlému.

Na špalek se pětkrát, osmkrát podívám

Miloslav Janů své sochy nevyřezává jen z měkkého lipového dřeva. „Ten medvěd je z jasanu,“ ukazuje a dodává, že hotové plastiky pak natírá chlorkaučukovými barvami, které zajistí trvanlivost.

Amatérský řezbář používá především dřevo ze svého lesa. Samozřejmě se nehodí každé. Většinou, až když vidí špalek, dokáže si představit, co by z něj mohlo být. „Špalek otočím, pětkrát, osmkrát se na něj podívám, než začnu řezat,“ popisuje. Nápady prý dostává obvykle odpoledne, a do rána pak musí mít sochu hotovou. „Třeba ve čtyři jdu spát,“ směje se.

Hlavním pracovním nářadím Miloslava Janů je motorová pila. Některé sochy jen vysekává sekerou.

Související