Muflon překusuje kabely a žere papír. I takové zvířecí příběhy mají na stanici v Pavlově

4. říjen 2019

Největší audioportál na českém internetu

Mládě muflona. Záchranná stanice pro opuštěná a zraněná zvířata z volné přírody, Pavlov, Havlíčkův Brod | Foto: Tereza Pešoutová, Český rozhlas

Muflon překusuje kabely a žere papír. I takové zvířecí příběhy mají na stanici v Pavlově

Stanici ochrany fauny v Pavlově u Ledče je letos deset let, přesněji neziskové organizaci, která ji provozuje, je deset let. Jinak je místo o dvacet let starší.

Večerníčkový Vydrýsek, rys Ťap jsou asi neznámější obyvatelé někdejší sklárny, stanice ochrany fauny v Pavlově. Původně fungovala pod státní agenturou ochrany přírody a krajiny, deset let funguje jako nestátní nezisková organizace.

Lidé tam vozí opuštěné ježky, zraněné opeřence apod.

Počet zvířat a kůrovec

Puštík, sýc, datel, strakapoud, veverka. To je část seznamu mláďat, která víc než obvykle, letos končí ve stanici ochrany fauny v Pavlově u Ledče nad Sázavou

„V lesích se více kácí a ta mláďata ztrácejí své přirozené prostředí. Letos se k nám dostávají v daleko větších počtech než jiné roky,“ řekl Zbyšek Karafiát.

„Máme i mládě muflona, jmenuje se Mufi. Dělníci při sázení stromků našli čerstvě narozené mládě, ještě nemělo ani zasunutý pupeční pahýl. Odvezli ho na ubytovnu, ono se ale dožadovalo potravy, bečelo. Napadlo je zavolat k nám a tak se samička dostala k nám.“

Stále s matkou

Mufloni jsou na rozdíl od srnek zvyklí být stále s matkou. „Museli jsme ho vzít do kanceláře a stále o ni pečovat, bylo to náročné. Trvalo to asi pět týdnů, pak se naučila překusovat kabely a sežrala nám první stránku auditu, tak jsme ji museli dát pryč,“ zasmál se.

Celý rozhovor si poslechněte v přiloženém audiu.

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.