Most v Náměšti nad Oslavou je památkou kraje Vysočina. Přečkal povodně i podminování za války
Snad žádná pohlednice, fotografie ani obal knížky o Náměšti nad Oslavou se neobejde bez pohledu na most přes řeku Oslavu ozdobený dvaceti barokními sochami. Dominanta města je teď po náročné rekonstrukci a opravou postupně procházejí i sochy, které ho zdobí. Od Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska dostal ocenění Památka kraje Vysočina roku 2022.
„Most je z roku 1737. Předtím tady stál jiný most, který byl při povodni v roce 1706 stržen, a proto tehdejší majitel náměšťského panství hrabě Václav Adrian z Enckevoirtu zahájil stavbu tohoto mostu,“ vypráví Petr Kafka, vedoucí odboru správy majetku města náměšťské radnice. Sochami nechal most osadit pozdější majitel panství Hanuš Leopold z Kufštejna s manželkou.
Tanky a těžká technika
Most přečkal několik povodní, vydržel desítky let automobilové dopravy, a dokonce byl za války podminován. „Když se stahovala německá armáda z našeho území, tak ho na konci dubna 1945 podminovala. Naštěstí se tady našli stateční Náměšťáci, kteří ten most zase odminovali, takže nevyletěl do povětří,“ říká Petr Kafka.
Za obrovskou zátěž, která kupodivu neměla následky v podobě poničené statiky, však považuje přejezdy vojenské techniky Sovětské armády v roce 1968. „Most to všechno vydržel, a je dokumentem toho, co všechno se může v dějinách stát,“ usmívá se náměšťský patriot. Přes most přestala automobilová doprava jezdit v polovině 80. let po výstavbě nového mostu. Barokní památka je stále vedena pod názvem silniční most, i když už slouží pouze pěším.
Související
-
Dvaatřicet let na radnici. Starosta Náměště nad Oslavou Vladimír Měrka se loučí s politikou
Po 32 letech na radnici odchází z čela Náměště nad Oslavou nezávislý starosta Vladimír Měrka. Jak vypadají jeho poslední dny v úřadě a co vlastně bude dělat na odpočinku?
-
Vrch Špilberk u Náměště nad Oslavou rozkvétá každý rok na jaře tisícovkou konikleců
Vzácný fialově zbarvený koniklec velkokvětý se každé jaro objevuje na pahorku jménem Špilberk na Vysočině. Obdivovat ho chodí nejen místní, ale i lidé z dalekého okolí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.