Matěj Kameník z Hejští byl kočí jedna radost

Kousek od Větrného Jeníkova na Jihlavsku je místo, kterému se od nepaměti říká Hejště. Před více než dvěma sty lety tam koupil chalupu jistý Matěj Kameník. Chalupa tam stojí dosud a stále patří stejnému rodu.

Kdysi v osmnáctém století sloužil jako kočí na panství ve Větrném Jeníkově Matěj Kameník. Sloužící to byl prvotřídní. Dokázal za 24 hodin dopravit pánovu posílku do Prahy a ještě se vrátit. Matěj Kameník má i dnes své potomky, kteří se co se týče houževnatosti, mohou svému zdatnému předkovi rovnat. Se čtyřmi z nich se ve Zborné u Jihlavy sešla redaktorka Irena Šarounová.

Potomci Matěje Kameníka
0:00
/
0:00
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...