Lockpicking je mistrovská disciplína v překonávání zámků

PŘÍBĚHY z VYSOČINY: Jak pracují profesionální překonávači zámků neboli lockpickeři, zjišťovala Dáša Kubíková
Překonat zámek, za nímž si schováváme majetek, je snahou zlodějů odjakživa. „Mechanické zabezpečovací systémy na bázi zámků existovaly už ve starověku,“ zamýšlí se Petr Neuvirt, obchodní ředitel firmy TOKOZ, která zámky vyrábí.
Dnešní výrobci zámků se snaží přijít s takovým zámkem, který by žádný lupič nepřekonal. V tom jim pomáhají lidé, kteří to zkoušejí stále znovu s čím dál rafinovanějšími nástroji, ale současně se chovají eticky. Říká se jim lockpickeři.
Většinou jde o lidi, kteří zámky servisují nebo prodávají a rozumějí jim. Na zámek už dávno nestačí vlásenka nebo kancelářská svorka, dnes musí být nástroje složitější. Lockpickeři si je nezřídka sami vyrábějí, aby se dostali do každého zámku. Důležité je nedělat při tom hluk. „Lockpickingu se proto někdy říká tichá metoda překonávání,“ vysvětluje Petr Neuvirt.
Na soutěži v lockpickingu jde o čas
„Lockpickeři jsou po celém světě a překonáváním zámků se baví. Dokonce pořádají soutěže a mistrovství Evropy i světa,“ říká Petr Neuvirt. Na soutěži se zámek upevní do držáku a stanoví se doba, po kterou se budou lockpickeři pokoušet jej překonat. „Řekne se třeba deset minut, po deseti minutách se řekne stop, a kdo to stihne, tomu se čas změří, a kdo to nestihne, vypadává ze hry,“ vysvětluje pravidla .
Zámek odolává
V Tokozu vyrobili zámkovou vložku, která zatím pokusům lockpickerů odolává. „Uspěli jsme na mistrovství České republiky, uspěli jsme v Číně a v Maďarsku náš výrobek otevíral mistr světa v této disciplíně a také se mu to nepovedlo,“ usmívá se Petr Neuvirt.
Vložka totiž funguje na úplně jiném principu. Zatímco u klasického mechanismu zámku je možné si stavítka a kolíčky porovnat tak, aby se nasimulovalo fungování klíče, u této cylindrické vložky je vidět pouze díra.
„Vy ten klíč tam musíte strčit, musíte tu vložku odjistit a teprve potom otáčíte. A v té chvíli tam nemůžete dát žádnou planžetu, protože už je tam klíč,“ vysvětluje Petr Neuvirt s úsměvem princip úspěchu zatím nepřekonaného zámku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka