Libor Šikl: Splnil jsem si klukovský sen

6. květen 2014

V srdci krásné přírody mezi Novým Městem na Moravě a Bystřicí nad Pernštejnem najdete i kousek divokého západu. Westernové městečko Šiklův mlýn tu vzniklo už před více než dvaceti lety. Teď se stohektarový areál jmenuje Šikland a návštěvníkům už nenabízí jen kovbojské přestřelky a indiánská týpí. Létají tu letadla, prohánějí se bojová vozidla.

„Tohle údolí odpradávna přitahuje turisty. Už v padesátých letech tady měli různé srazy Sokolové, pokračovalo to pionýrským táborem tady u mlýna mé babičky. Po roce 1989 se to změnilo na westernové tábory,“ popisuje začátky dnešní generální ředitel Westernového městečka Šiklův mlýn Libor Šikl. Postupem času se místo začalo měnit na westernové městečko pro zábavu a odpočinek široké veřejnosti.

  • Libor Šikl si ve vlastním Šiklově mlýně splnil svůj sen, současně využil lokality, která je pro návštěvníky přirozeně
    přitažlivá
    " style="">
    Libor Šikl si ve vlastním Šiklově mlýně splnil svůj sen, současně využil lokality, která je pro návštěvníky přirozeně
    přitažlivá
    " style="">
    Libor Šikl si ve vlastním Šiklově mlýně splnil svůj sen, současně využil lokality, která je pro návštěvníky přirozeně
    přitažlivá
0:00
/
0:00

Vzorem pro budování městečka byly hlavně staré filmy a knížky. Ty byly i výukovým materiálem pro lasování, jízdu na koni a další typické kovbojské dovednosti. „Bylo zde i nemálo filmových společností i z Ameriky, které se jely dívat, že my Češi jsme víc ortodoxní westerňáci než tam v Americe,“ směje se Libor Šikl.

Westernové městečko se stále rozrůstá a stále přibývají další a další atrakce. Mladí už totiž nejsou tak nadšení pro divoký západ, jako jejich rodiče. Takže zatímco si starší ročníky ve vypůjčených kostýmech hrají na kovboje, indiány a kankánové tanečnice, mohou se mladí projet v bojovém vozidle nebo shlédnout leteckou show.