Jít do muzea nebo na výstavu bez mobilu je chyba, nové technologie návštěvu obohatí. V Brtnici vyzkoušíte i virtuální realitu
Aplikace, QR kódy, interaktivní tabule - všechny tyto moderní technologie najdeme na většině současných výstav. Nechybí ale ani v historických výstavních prostorách, jaké najdeme v rodném domě Josefa Hoffmanna v Brtnici.
Nejstarší část domu pochází už z počátku 16. století, významný světový návrhář a architekt se v něm narodil v roce 1870.
Při prohlídce o jeho životě a díle mohou návštěvníci nově vyzkoušet brýle s virtuální realitou. Průvodkyně Eva Ampapová vše o použití brýlí do detailu vysvětlí. „Vy si brýle nasadíte, postavíte se tímto směrem na červený bod uprostřed čtverce. Tímto tlačítkem se pak teleportujete dovnitř, do prodejního prostoru Vídeňských dílen, které Josef Hoffmann založil roku 1903. Tady se můžete přemísťovat a dokonce některé předměty brát do ruky,“ ukazuje s úsměvem.
Posel krásy
Z nových technologií to však ještě není vše. Dotyková interaktivní tabule v prvním patře nabízí spoustu informací. Pohyb na ní funguje stejně jako na tabletu nebo chytrém telefonu. „Je to doplněno o dobové fotografie, práce Josefa Hoffmanna, údaje o jeho životě a doplnění k vystaveným dílům, které se nám do stálé expozice, nazvané Posel krásy, nevešlo.“ Eva Ampapová dodává, že kdo si nestihne na výstavě všechno pročíst, může se k obsahu v klidu vrátit doma, pokud si z letáčku, který Moravská galerie nabízí, načte QR kód.
Podobně funguje další technologie – na aplikaci Smart Guide. Tu si lze zdarma stáhnout a nachází se v ní průvodce nejen po rodném domě Josefa Hoffmanna, či Moravské galerii, která jej spravuje, ale i po dalších městech či objektech v České republice. „Pak už stačí jen načíst QR kód u konkrétního exponátu a doplňující informace si buď přečíst, nebo poslechnout, protože texty jsou i namluvené,“ uzavírá Eva Ampapová.
Související
-
I před stovkami let lidé čmárali na stěny, v Panské sýpce v Brtnici zanechali vtipy a prosbu za mír
Budova sýpky v areálu brtnického zámku léta postupně chátrala. V roce 2014 ji město Brtnice získalo v dražbě a o dva roky později se pustilo do celkové obnovy.
-
Před 78 lety začalo protinacistické povstání v Třešti, Leskovicích a Brtnici
Sedm let skládali dva badatelé Jakub Nobicht a Stanislav Křeček informace o dosud nepříliš známém brtnickém povstání.
-
Z třetího nádvoří zámku v Brtnici odstěhují kašnu, pomůže to odvlhčení památky
Po sto letech chátrání čeká zámek v Brtnici rekonstrukce. Šlechtický rod Collaltů do něj přestal investovat v roce 1923.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka