Nejstarší prapor v Hasičském muzeu v Přibyslavi je z roku 1868 a stál 450 zlatých. Nákladná byla i jeho oprava

Zámek v Přibyslavi nechal postavit Zachariáš z Hradce už v 16. století. Má bohatou historii, ale ve dvacátém století začal chátrat. V roce 1975 vznikla myšlenka zřídit v něm Hasičské muzeum, trvalo však ještě deset let, než jej dobrovolní i profesionální hasiči svépomocí opravili.

Dnes si v Hasičském muzeu můžeme prohlédnout historickou hasičskou techniku, i několik unikátů, jako například nejstarší hasičský prapor.

„Tento prapor Českého sboru dobrovolných hasičů ve Velvarech u Prahy z roku 1868 je nejcennějším exponátem, který tady máme,“ říká konzervátorka a muzeoložka Iva Macková. „Letopočet na praporu je jiný, protože je na něm uveden vznik sboru a ten byl v roce 1864. Prapor byl vyroben za 450 zlatých z veřejné sbírky. Cena praporů se vždy odvíjí od materiálu, a jestli je na něm hodně ruční práce,“ vysvětluje dále, proč jsou i dnes hasičské prapory velmi nákladné.

Iva Macková, konzervátorka a muzeoložka Hasičského muzea v Přibyslavi

Bavlna a hedvábí, malované obrazy

Historický prapor z Velvar je vyroben z bavlněného vnitřku a zvenku je na něm hedvábí na obou stranách, popisuje muzeoložka. „Na výstavě vidíme kopii, a ten původní prapor, který sem přišel v roce 1983, máme uložen v depozitáři v dobrých podmínkách. Původní prapor byl nalezen na půdě Hasičské zbrojnice ve Velvarech a bylo to takové klubko nití, nemělo to pořádně žádný tvar, a byly na něm dva obrazy, přední obraz je znak města Velvary, a ze zadní strany na reversu měl kruhový obraz svatého Floriana.

Prapor byl poškozený, proto byla potřeba profesionální restaurátorská práce. V roce 2009 se našla licencovaná restaurátorka Lenka Dolanská z Pardubicka, která se věnuje textiliím. „Ona to skutečně opravovala několik měsíců doma v ložnici,“ usmívá se Iva Macková. „Takovou věc nemůže dělat leckdo, na to musí mít restaurátorské oprávnění, aby došlo k zachování historické hodnoty toho praporu, aby se zachoval na nejméně dalších 50 let dopředu.“

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.