Jana Valentová žije tancem a ráda své umění předává dál. Dny má naplánované do poslední minuty

Jana Valentová
Jana Valentová

Tanečnice, učitelka tance, vedoucí tanečního klubu, to všechno je Jana Valentová.

Je to ale také máma a pedagog na Střední průmyslové škole v Jihlavě, a aby toho nebylo málo, učí děti na základních školách etiketu. Za to všechno letos dostane Cenu rady Města Jihlavy.

Jana Valentová tančí odmalinka. Už ve čtyřech letech začala s moderní gymnastikou. „Ta mě ale tolik nelákala. Začala se do toho motat hudba, a bylo jasné, že to bude tanec,“ vzpomíná na své taneční začátky. První vystoupení absolvovala jako členka tanečního klubu Svištík pod jihlavským domem kultury. Po roce 1989 vznikl klub Hotch-Potch, ve kterém je od svých čtrnácti let trenérkou. Vystudovala taneční pedagogiku a spolu s Davidem Novotným vede taneční kurzy. „Je to radost, je to legrace, oba nás to strašně baví,“ říká David, a prozrazuje, že s Janou nejradši tančí waltz.

Mnohé děti v tanečním klubu vyrostly a staly se trenéry

Taneční klub Hotch-Potch navštěvuje každoročně kolem sto dvaceti dětí od tří let. Mnohé z nich v klubu vyrostou, a stejně jako Jana se stanou trenéry. „Janču znám od svých pěti let. Trenérka je bezvadná, někdy přísná, někdy hodná,“ směje se trenérka Lenka Blažková. „Mám v ní velkou berličku, jako všechny kolegyně, navzájem to funguje tak jak má,“ přidává se Šárka Vaňková, a své o trénování dětí ví i Veronika Bílková: „Janča, to je člověk, který má naplánovaný den do poslední minuty.“

„Jsem slyšet až na ulici,“ přiznává Jana. Důležitá je ale organizace a plánování

Pro neznalého vypadá taneční trénink jako chaos za zvuku hudby a spousty křiku. Jana má totiž velmi silný hlas. „Ano, jsem opravdu slyšet až na ulici,“ potvrzuje se smíchem. Dodává ale, že za vším je hlavně organizace a plánování. „Je hodně energická, a těm dětem se to snaží hodně vtlouct, myslím si, že ji to hodně baví, a ty děti to přebírají. Je to super práce,“ dodává Janin taneční partner David Novotný.