Bzučení včel jako terapie. Zahrady Laurus navrhují ekologické zahrady bez chemie i se včelími domky

Bzučení včel jako lék? Ing. Eva Stoklásková Hegerová ze Zahrad Laurus věří, že ano. Poslechněte si dopolední rozhovor
Hostem Dobrého dopoledne byla Ing. Eva Stoklásková Hegerová, která se věnuje tvorbě ekologických zahrad. V rámci Dne Země jste ji mohli potkat na Masarykově náměstí v Jihlavě.
Společně se svou rodinou navrhují a realizují zahrady i koupací jezírka a přistupují k nim s maximálním respektem k přírodě.
„Jako firma přistupujeme k ekologii jako k hlavnímu tématu,“ říká Stoklásková Hegerová. Ekologická zahrada je podle ní víc než jen prostor kolem domu, je to živý, dýchající celek. Proto při realizaci nepoužívají chemii ani běžné materiály jako netkanou textilii. Naopak, sází na akátové dřevo a další přírodní a udržitelné materiály.
Nejen že se věnují včelaření, ale lidem nabízí Api domky. Jde o malý dřevěný přístřešek, ve kterém si člověk může lehnout přímo vedle úlů. „Lidé mohou dýchat včelí vzduch. To je dobré například pro astmatiky. A samotné bzučení má uklidňující účinky,“ vysvětluje.
Ekologické zahrady nejsou jen trendem, ale i cestou za udržitelností a žití v souladu s přírodou.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.