Hudba, která pomáhá. V Bystřici nad Pernštejnem se chystá benefiční koncert pro lepší život
V neděli 8. června se v Bystřici nad Pernštejnem uskuteční benefiční koncert s názvem Pro lepší život.
Jeho cílem je vybrat finanční prostředky na pořízení očního komunikátoru pro muže, který po těžké nehodě na kole zůstal zcela ochrnutý a jediným způsobem, jak může komunikovat, je právě prostřednictvím pohybu očí.
Za koncertem stojí Základní umělecká škola v Bystřici nad Pernštejnem a její zástupkyně Lenka Macháčková, zároveň dirigentka smyčcového orchestru Něhoslava Kyjovského a komorního sboru Alter ego. Právě tyto dva soubory se do benefice aktivně zapojily.
„Jediná forma, jak může s okolím mluvit, je oční komunikátor. Zařízení, které snímá pohyby očí a převádí je do řeči nebo textu. Přijde mi děsivé, když si představím, že bych nemohla s nikým mluvit. I naprostý introvert se někdy potřebuje domluvit, a když nemůže, je to strašné,“ řekla v rozhovoru Lenka Macháčková.
Samotný koncert má za cíl vybrat 120 tisíc korun, právě tolik stojí potřebné zařízení. Do jeho příprav se zapojilo velké množství lidí. Nechybí hudebníci, zpěváci, tanečníci i dobrovolníci z řad dětí, seniorů nebo uživatelů denního stacionáře.
„Oslovila jsem tanečníka Josefa Koutného a požádala ho, jestli by děti z tanečního oboru nezatančily naživo s orchestrem. Oslovila jsem i svého kamaráda, bubeníka Tomáše Pavlackého, který hraje na západoafrické bubny. Všichni řekli ano. Bylo to dojemné,“ popisuje Macháčková s vděkem.
Čtěte také
Program koncertu začíná vystoupením smyčcového souboru s africkými melodiemi jako Salibonani ze Zimbabwe nebo zpěvy Pygmejů. Následovat bude komorní sbor alter ego s doprovodem bubeníka Pavlackého, který se představí i v krátkém sólovém bloku. Závěr večera bude patřit orchestru a společnému provedení skladby Adiemus od Karla Jenkinse – symbolické tečky za večerem pomoci.
„Věřím, že štěstí přeje připraveným. Ale doufám, že bude krásně. A hlavně, že přijde co nejvíc lidí, kvůli hudbě, kvůli síle okamžiku, kvůli lidem, kteří potřebují naši pomoc,“ uzavírá Lenka Macháčková.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.