Herci z jiřického divadla Půda na opravdové půdě nikdy nehráli

Pojmenovali se po staré půdě, kde chtěli hrát divadlo, ale nakonec skončili ve velkém sále. Už lidem hráli Krysaře, populární Dívčí válku a komedii Sluha dvou pánů.

Letos si ochotníci z Jiřic u Humpolce vybrali komickou hru Mýdlo z vězeňského prostředí autora Jiřího Grambala z Moravských Budějovic. „Předpokládáme, že je každému jasné, že se ve vězení mluví sprostě,“ uvádí představení s humorem letošní režisér Libor Vincenc.

Proč letošní režisér? „U nás to funguje tak, že se střídáme na pozici režiséra, jednou za rok, dva roky. Jsme ochotnické divadlo, takže z toho pohledu, kdo je ochoten, ten to režíruje,“ směje se.

Tradiční divadlo

Tradice ochotnického divadla v Jiřicích sahá hluboko do minulého století. I v poslední době tu vystupuje další soubor s kabaretem, proto to zpočátku na nový divadelní soubor nevypadalo.

„Původně jsme chtěli zkusit zahrát hru jen pro sousedy. Kolega řekl, že má větší půdu, kam se vejde deset, patnáct lidí, a bude to fajn. Jenže když jsme to začali zkoušet, tak jsme zjistili, že to úsilí bylo poměrně vysoký. Tak jsme si řekli, že se domluvíme se starostou a zahrajeme to tady v sále, o co jde. A ono to mělo úspěch a lidi se ptali, co bude příští rok,“ vysvětluje Libor Vincenc, proč se spolek jmenuje Půda, i když na půdě nikdy nehrál.

Vyprodáno

Ochotničtí herci z Jiřic u Humpolce mívají na většinu představení vyprodáno, ale nejlepší je ta část, když se hra chystá.

„Na tom ochotnickém divadle je to to nejlepší. Ano, máte odezvu od publika, je to skvělé, když se hra líbí, takže máte pocit, že děláte něco, co má smysl. Ale podle mě je to o těch zkouškách, o setkávání s těmi lidmi, a o vymýšlení,“ uzavírá Libor Vincenc.