Hasičská vědra ze slámy nebo textilu? Taková se skutečně dříve vyráběla
Hasičská vědra byla ze slámy nebo textilu, přesto z nich voda nevytekla, ukáží v Hasičském muzeu v Přibyslavi.
Když přiletí červený kohout, jak se lidově říká vypuknutí požáru, je to vždy tragédie, dokonce i dnes. A to přesto, že máme nejmodernější techniku a rychlá auta. O co těžší to muselo být v dřívějších dobách, kdy se hasilo ručně, voda byla mnohdy daleko a stavby ze dřeva s doškovými střechami. V Hasičském muzeu v Přibyslavi najdeme ukázky prvních způsobů hašení ještě před příchodem prvních stříkaček.
Soustava žebříků a slaměná vědra
„Když dříve nebývaly rybníky hned u měst, postavila se soustava vysokých žebříků k ohnisku požáru. A hasilo se na principu samospádu vody. Voda tedy putovala z rybníka přes ty vysoké žebříky až ke stříkačce, která byla někde u domu,“ vypráví Iva Macková, konzervátorka a muzeoložka. „Teprve potom se mohlo hasit. Vědra tehdy byla textilní, slaměná nebo kožená, musela být vymazávána smolou, nebo fermeží po každém hasičském úkonu.
Pračky na hadice a kulaté tkalcovské stavy
Další zajímavosti z historie hašení požáru u nás, které je možné si v přibyslavském Hasičském muzeu prohlédnout, se týkají výroby hadic, a toho, jak se čistily. Před vynálezem pevných umělých vláken se hadice vyráběly z vláken přírodních, jako je len nebo kopřiva, a na nich se mnohem více držela špína. „Tenkrát se používaly tyhle dřevěné pračky na hadice,“ ukazuje dále Iva Macková. „Na pračce jsou kartáče, a pračka samotná byla na železné tyči v železné kádi s vodou.“
„První hasičské hadice byly tkány na stavech. Už v roce 1891 ukázali na první jubilejní výstavě v Praze dokonce několik takových stavů, které dokázaly kulaté hadice obeplétat.“ Muzeoložka ukazuje jeden z novějších kulatých tkalcovských stavů se sbírek, na kterém se dá postup práce snadno představit. „Jádro hadice je gumové, a není v něm stejnoměrný tlak vody. Proto se hadice obeplétala, což vytvořilo kostru, aby ta hadice nepraskla,“ říká Iva Macková.
Čtěte také
Muzeum nabízí mnoho podobných exponátůl včetně historických i moderních stříkaček a artefaktů spojených s hasičským hnustím u nás. Otevírací dobu muzea najdete zde: https://www.chh.cz/navstevni-doba
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Kreml je nervózní. Pokles ceny ropy se odrazí na státním rozpočtu, hrozí škrty na sociálních dávkách
-
ŽIVĚ: České hokejistky bojují doma s Kanadou. Javorové listy vedou 2:1. Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos
-
Fico odmítl odsoudit ruský útok na ukrajinské město Sumy. Uvedl, že nemá dost informací
-
Busta Gottwalda, ale taky tankobuldozer. Liberty Ostrava chce prodat nepotřebný majetek