Gymnazisté z Moravských Budějovic nastudovali hru Václava Havla. Pomohla jim pochopit historii

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Studenti moravskobudějovického gymnázia

Zítra to spustíme - to je název divadelní hry Václava Havla, kterou nastudovali studenti gymnázia v Moravských Budějovicích.

Připojili se tak k oslavám století republiky, které jejich škola pojala opravdu ve velkém.

„Moravskobudějovické gymnázium bylo v roce 1918 velmi mladou školou. Učitelé a žáci byli velmi aktivní,“ říká učitelka Alena Zina Janáčková. Jak to tak vypadá, velmi aktivní jsou i současní žáci a pedagogové. Gymnázium se do příprav oslav zapojilo doslova od přízemí po střechu. Pod názvem Osudové osmičky připravují studenti všech ročníků, za pomoci a rady učitelů, výstavu, která má přiblížit zásadní okamžiky českých dějin. Výstava bude přístupná od osmého do dvanáctého října.

Studenti moravskobudějovického gymnázia

Představení má davové scény a postavy Švehlu a Rašína

Čtvrtý ročník gymnázia využil výzvy Knihovny Václava Havla, a rozhodl se nastudovat hru Václava Havla, Zítra to spustíme. „Odehrává se v předvečer vyhlášení československého státu. Je to představení, které má davové scény, které má představitele Švehlu a Rašína,“ popisuje Alena Zina Janáčková. „Tak nějak jsme se celoskupinově domluvili, že bychom se do toho pustit chtěli,“ říká studentka a režisérka představení Ivana Vrzáčková. Hlavní role, Aloise Rašína, se ujal Filip Tobolka. „Docela jsem na to koukal, ale nakonec jsem si řekl: proč ne.“      

Myslím, že by Václav Havel maloval velká srdíčka, říká učitelka

Hra má premiéru 3. října ve velkém sále Domu dětí a mládeže v Moravských Budějovicích. „Měli jsme tak tři zkoušky. Začali jsme čtenými, a jednou jsme měli vyčleněný celý den, kdy jsme zkoušeli zhruba pět hodin,“ říká Ivana Vrzáčková. „Myslím, že kdyby to Václav Havel viděl, tak by hodně koukal,“ říká skromně Filip Tobolka. Jejich učitelka je na ně ale pyšná: „Zrovna Václav Havel, kdyby viděl tyto aktivity, tak by maloval velká srdíčka,“ říká.