Fara v Křeči vstala z mrtvých. Původní podobu jí vrací nadšený stavař z Prahy

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Fara, Křeč

Na okraji obce Křeč nedaleko Černovic na Pelhřimovsku se 19. srpna roku 1435 odehrála úplně poslední husitská bitva.

Dnes na okraji oné louky stojí kostel a fara, která dlouhá léta jen chátrala.

Michal Čermák je stavař, který si začal plnit sny. „Já jsem vždycky chtěl mít hrad. Přece jen jsem ale zvažoval, co je realistický,“ říká. Po vhodných objektech pátral na internetu, kde v roce 2014 narazil na areál fary v Křeči. Na Vysočinu do té doby žádné vazby neměl. „Začal jsem sem jezdit, ještě než se to koupilo. Pak jsem řekl: tak jo,“ popisuje dobu, kdy ještě netušil, kolik práce ho čeká.

Dřevomorka Michala Čermáka málem odradila. Vydržel

Fara měla naštěstí poměrně nedávno opravenou šindelovou střechu, takže ji neničil déšť a sníh. V jednom místě byla dřevomorka, která Michala Čermáka málem odradila od další práce. Naštěstí vydržel, a s pomocí šikovných řemeslníků je dnes objekt zasíťovaný a obyvatelný. Co je ale hlavní, má původní podobu. Majitel totiž vše konzultuje s památkáři.

Poslední farář na faře bydlel v padesátých letech minulého století

„Víme, že velká rekonstrukce fary proběhla v roce 1759,“ říká Michal Čermák. Dataci přesně potvrdily dendrologické sondy. Budova je ale určitě mnohem starší. „Jsou stavební důkazy o tom, že ta fara tu stála před rokem 1620,“ dodává. Poslední farář žil na faře v Křeči v padesátých letech minulého století.

Stará fara měla černou kuchyni. Dodnes je cítit sazemi

Středem fary vede centrální široká chodba, ze které se vstupuje do jednotlivých místností. Jedna strana byla hospodářská, jejíž součástí byla i černá kuchyně. Na druhé straně byly obytné místnosti a kancelář faráře. Při rekonstrukci narazil Michal Čermák na staré střepy. „Z původních kamen s motivem Panenky Marie, a střepy ze starého džbánu,“ popisuje, a na půdě fary také ukazuje starou oponu. I když se prý na faře divadlo hrálo, s těmito kulisami to ale nebylo. „Hrálo se dole na chodbě, a tam by se ta opona nevešla,“ vysvětluje majitel fary.

V současné době probíhají práce na opravách hospodářských objektů. Když Michal Čermák areál fary koupil, neměl ani jeden střechu.