Ekocentrum Baliny: Brambory rostoucí ze slámy a výukové programy pro všechny
Na Vysočině je další místo, kam se lidé jezdí učit o přírodě. Ekocentrum v Balinách na Žďársku postupně vzniká ze zchátralého statku.
Služeb ekocentra využívají především školy, sociální ústavy a přístupné je i vozíčkářům. O přirozeném životě zvířat a rostlin se tam ale spoustu věcí dozví každý, kdo projeví zájem.
Statek v Balinách
Na okraji obce Baliny na Žďársku stojí velký statek, který se postupně mění v moderní výukové centrum. Zatím je přestavěná asi jen polovina areálu, návštěvníci tak mohou porovnat, jak budovy vypadaly před přestavbou.
„Vznikly nové učebny, je tu i truhlářský ateliér,“ říká vedoucí centra Jana Audy, a ukazuje dílnu s hoblicemi a spoustou nářadí. Mnohé děti tady vůbec poprvé v životě vezmou do ruky kladivo nebo hoblík. „Třeba si něco vyrobím,“ těší se malý Jaroušek, který si s maminkou přijel centrum prohlédnout. Další učebny nabízejí pohled na nejmenší tvory díky mikroskopům, nebo do tajů kompostování pomocí žížal.
Skleník má dva vchody
Centrum nabízí výukové programy pro děti, ale i zahradní terapii pro lidi s hendikepem. Na dvoře jsou proto postavené speciální vyvýšené záhony, na kterých mohou bez problémů pracovat i lidé na vozíku. „To jsou všechno jedlé květy,“ ukazuje Jana Audy na jeden ze záhonů.
Na dalších jsou bylinky nebo zelenina. Další možnosti pěstování nabízí zahrada před statkem, kde stojí i skleník. „Má dva vchody proti sobě, aby jím mohl projet vozíčkář,“ dodává paní Jana a ukazuje na záhony u zdi, které jsou pokryté slámou. Porostou tam brambory. „Dali jsme je mělce do půdy, zasypali slámou, kterou až prorostou, budeme postupně navyšovat,“ vysvětluje.
Relaxaci, ale i nové poznatky nabízí zážitková zahrada s altánem ze živého vrbového proutí. „Tady máme zavěšený kořen, abychom viděli kořenový systém stromu,“ ukazuje vedoucí centra. Na zahradě je i potůček s malým mokřadem, rostou tam bylinky, a nechybí ani hmyzí hotel, který vyrobili klienti sociálních služeb.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka