FOTO: Za čolky do zatopeného lomu a na podmáčené louky, které se kosí ručně

13. červen 2021 08:00

Na Novoměstsku vyrazili lidé za přírodou a také za poznáním. Sdružení Krajina přichystalo botanicko-zoologickou procházku po okolí nejvýše položené obce na Vysočině.

„Teď bychom šli teda po téhle cestě, do první zóny CHKO na lokalitu Šarátky,“ startuje botanicko-zoologickou procházku okolo Studnic u Rokytna na Novoměstsku zooložka Petra Doležalová.

Zatopený lom

Vydáváme se tak na cestu dlouhou zhruba 6 kilometrů. Připojila se i rodina Janebových. Na vycházky vyráží se Sdružením Krajina pravidelně. „Se člověk projde a zároveň vidí něco pěkného, nového, třeba ty čolky, to se asi jinak nevidí.“

Právě čolky jsme mohli pozorovat hned na první zastávce u zatopeného lomu. „Ten je krásný. To je čolek velký, je to nejvzácnější z těch tří druhů čolků, které tady v CHKO Žďárské vrchy,“ ukazuje obojživelníky zooložka Petra Doležalová.

Kosení luk

Naše vycházka pak pokračuje dalším směrem, tentokrát na podmáčené květnaté louky na Šarátkách. „Je to taková vlhká podmáčená louka, je to blízko pramene Bezděčky. Je tam studánka a dvě tůně.“

Právě na kosení podmáčených luk teď navíc sdružení hledá spolupracovníky. Pokračuje ředitelka Kateřina Marečková. „Každoročně pokosíme ručně nebo ručně vedenou technikou asi 180 hektarů luk, což je spousta práce a je potřeba, aby se zapojilo hodně lidí.“

„Když to tak obvykle počítáme, tak se do té péče zapojí nějakých 100 brigádníků, zapojují se další spolupracující organizace, spolky, živnostníci. Dobrovolníků taky přijde za léto třeba 100–200 na louku.“

Právě květnaté a podmáčené louky začínají být podle sdružení v ohrožení. Bez každoročního kosení totiž ztrácejí svou hodnotu.

autoři: Daniela Brychtová , mik

Související