Dnešní rodiče nezapomínají, jak se staví drak

22. říjen 2015
Ilona Závišková vyrábí draka

Ilona Závišková z Domu dětí a mládeže ve Velkém Meziříčí učí dospělé i děti stavět draky už 12 let. „Byla to vlastně nutnost, protože už když jsem sem nastoupila, pořádali jsme velké drakiády, na kterých se hodnotili vždycky jenom ručně postavení draci. A tak jsme to ty rodiče chtěli také naučit,“ vzpomíná na začátky této milé tradice.

„Nejraději stavím hvězdice, je na nich velká kreslicí plocha, kde mohou děti dát průchod fantazii a namalovat si na draka, co chtějí. Hvězdice se také lépe vyvažuje, než klasický drak kosočtvercový,“ vysvětluje Ilona Závišková, proč si i dnes postavíme společně pro posluchače hvězdici.

Draci bývali užiteční

Ještě předtím se ale ptá, jestli víme, proč draci vlastně vznikli. „To má hluboké kořeny, už pět tisíc let před naším letopočtem, Číňané používali draky na plašení v rýžových polích proti ptákům. Protože Číňané jsou na předních místech v sestavování létajících draků, sestavovali později i různé trojrozměrné draky, které mohli používat proti skutečným lupičům, kteří jim chtěli na polích loupit,“ vysvětluje s úsměvem.

Nejdůležitější je draka vyvážit

Na hvězdici potřebujeme tři stejně dlouhé tenké smrkové laťky. Svážeme je ve středu a na okrajích latěk vyrobíme zářezy, do kterých omotáme pevný provázek - ten vede po okraji draka, čímž vytvoří kostru hvězdice.

Ilona Závišková vyrábí draka

„Nejlepší je hedvábný papír,“ doporučuje Ilona Závišková. „Je velmi pevný a ani při silném větru se nepotrhá. Přiložíme kostru na papír a obkreslíme si ji, ovšem navíc s dvoucentimetrovým okrajem na záložku. Obstříhneme a právě tyto dva centimetry navíc ohneme přes provázky. Z tvrdého papíru vystřihneme kolečko a přilepíme do středu, ten potřebujeme zpevnit.“

Teď přijde vyvážení draka, to je asi nejsložitější. „Dva horní vrcholy a střed spojíme provázkem do trojúhelníku, s tím, že od vrcholů vedou tři pětiny délky a od středu dvě pětiny délky provázku. Když drak létá, měl by se na nás dolů jako dívat,“ ukazuje Ilona Závišková. Na spodní dva vrcholy přijdou dva provázky, ke kterým se přiváže ocas draka. Čím je ocas těžší, tím lépe. Kdo ho má krátký, měl by ho zatížit třeba plastelínou, ta na provaze drží a je těžká.

Nakonec potřebujeme pěknou dekoraci, obrázek na draka nebo obličej, „To už je na dětech, jak si draka vyzdobí,“ usmívá se Ilona Závišková a dodává, ať nezapomeneme na hodně dlouhý vodicí provázek. Někdy může drak létat až do výšky dvacet metrů.

Ilona Závišková vyrábí draka
autor: dak