Díky netřeskům na skalce se můžete stát malířem ve své zahradě, říká zahradní designer z Kamenice nad Lipou
Přes navrhování zahrad, práci s kamenem a rostlinami se designér Jan Jeníček dostal až ke skalničkám. Jeho láska k netřeskům a tlusticím mu přinesla zahradu plnou stovek druhů těchto skalniček, kterými chce dělat radost ostatním. Přiváží proto z Asie do České republiky nové druhy, které jsou schopny za rok až třikrát změnit barvu.
„Mám tady zhruba 1500 druhů semperviva, to jsou netřesky pro laiky a k tomu aeonium, to jsou vlastně sukulentní rostliny, lidově tlustice,“ říká Jan Jeníček. Zatímco netřesky přežijí zimu venku, aeonia jsou rostliny, které nemají rády dlouhodobě mráz pod mínus jeden stupeň.
„Úžasné na této rostlině je, že si ji můžete přes léto vyndat ven, hodně ji zalívat a ona vám dělá radost venku, a v zimních nečasech vám dělá radost doma. Zajímavostí je, že výborní šlechtitelé spojili sempervivum a aeonium, takže tu máme spojence – semponium – který vydrží venku až do mínus sedmi stupňů,“ říká designér nadšeně.
Tyto rostliny nejsou náročné, potřebují substrát jedna ku jedné s pískem, aby byla zemina prodyšná, poddrenážovat ji štěrkem. „Pak se nemusíte o nic starat,“ usmívá se zahradní umělec, který tyto rostliny nepovažuje jen za ozdobu skalek nebo hrobů, ale oceňuje, že se některé nové speciální dají využít i do okrasných mís, do truhlíků nebo na balkón.
Neskutečná škála barev podle Jana Jeníčka prodlužuje život. Nejnovější druhy, které dováží do České republiky, dokáží za rok třikrát změnit barvu. „Teď stojíme o zlatého nuggetu, druhu pojmenovaného Gold Nugget, to je sempervivum loňské sezóny, které doprovází letošní bomba Gold Rush, zlatá horečka. Na zimu se vrací do krvavě rudé barvy, zjara se přesouvá přes žlutou, pak máme měsíc a půl zelenou a pak se vrací do krásně žluté barvy. Je to úchvatné. Když si ve skalce pohrajete s barvou, jste malíři ve své zahrádce,“ uzavírá designér.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.