Bratři Josef a Vladimír Černí zmapovali historii Křižánek. U nich doma to bylo jako v muzeu, vzpomíná starosta obce
Bratři Josef a Vladimír Černí zmapovali historii Křižánek. U nich doma to bylo jako v muzeu, vzpomíná starosta obce
Obec Křižánky má velmi bohatý soubor historických fotografií, dokonce i z dob úplných počátků fotografie. Podařilo se je shromáždit díky bratrům Josefovi a Vladimírovi Černým, kteří sbírali všechno historické - mapy, předměty, fotografie, archivní záznamy a podobně. Obyvatelé Křižánek jim jinak neřekli, než kluci, i když už to byli starší pánové, narodili se v roce 1944.
Vzpomínají jako na výrazné postavy, a to nejen kvůli jejich koníčku: „Chodili se koupat do řeky, my jsme se tam jako děcka taky koupávali, a oni tam vždycky naběhli s mýdlem, namydlili se tam v té studené vodě,“ usmívá se současný starosta obce Jiří Houska, který společně s Janou Koudelkovou z křižáneckého infocentra na bratry Černých vzpomínají. „Sešli si pod ten náš dům, protože měli chalupu za naším domem, takže přeběhli silnici a hned do řeky,“ dodává Jana Koudelková.
Historické fotografie, které se díky bratrům podařilo obci nasbírat, jsou dnes už převedeny do elektronické podoby. Fotografie ale nebyly to jediné, co bratry zajímalo. „Byli to dvojčata k nerozeznání, stejně se po celý život oblékali. Nikdy se neoženili. Byli urostlí a celý život pracovali v lese, dokonale znali to lesní prostředí, a dokonce vydali o lesních kamenech knížku,“ přidává Jiří Houska.
Knížka navázala na výstavu fotografií bratrů Černých z lesů. Dostala název ‚Kříže, pomníčky, mezníky na Novoměstském panství a okolí‘. Prvních 80 kusů hned zmizelo, a tak se muselo dotisknout.
„Dříve, ještě za minulého režimu, vedli i hostinec. Měli spoustu známých po okolí a všichni věděli, že sbírají všechno historické a ty věci jim nosili a dávali,“ vzpomíná Jiří Houska. „Těch fotek, skla tady z milovské sklárny, historické mapy, některé jsem pak od nich dostal. Já jsem se k nim jedou dostal se synem k nim domů, protože náš pozvali kvůli našim předkům a syn mi pak povídá – tati, to bylo jak v muzeu! Z hlediska znalostí o dějinách obce a okolí to byly opravdu nepostradatelné osobnosti,“ uzavírá starosta.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.