Hra pro malé i velké - Člověče, nezlob se - má svůj celorepublikový turnaj. Poprvé jej uspořádali v Jívoví
Některé vesnice či města mají své kluby, kde se oblíbená hra Člověče, nezlob se, hraje ve velkém počtu. Někde u toho nechtějí děti a berou svá klání jako zábavu pro dospělé, a jinde zase jako příležitost k sousedskému setkávání.
Když jde ale o Mistrovství České republiky, stává se i tahle zábava napínavou. Poprvé si to vyzkoušeli zástupci z celkem 11 krajů v Jívoví u Křižanova, kde si mezi sebou zahrálo téměř 130 hráčů od šesti do 82 let, a zabralo jim to celý den.
Vše organizuje František Uhlíř, kterému tu nikdo neřekne jinak než Fanda. „V roce 2014 jsme pustili televizi a tam byl nějaký turnaj v Člověče, nezlob se. A já povídám ženě: Eliško, uděláme taky turnaj, a ona, že jsem se zbláznil,“ směje se, když vzpomíná na prvotní myšlenku. Pak začal shánět hrací desky a všechno potřebné na turnaj pro okolní obce. Vždy v lednu se na něm sejde více než stovka hráčů. Mistrovství České republiky ale uspořádal Fanda poprvé.
Oslovil na 180 obcí ve všech krajích. „Z Karlovarského, Libereckého a z Ústí nad Labem se mi nikoho sehnat nepodařilo, ale jinak jsme tady dnes z celé České republiky od Plzně až po Zlín a myslím, že to je pěkné,“ říká s uspokojením. „Ty obce, kde se to hraje, tak tam to opravdu prožívají,“ dodává a jeho slova potvrzují společná trička nebo jiné doplňky, ve kterých soutěžící přijeli. Například paní Helena z Čakova na Benešovsku, kde začali teprve před pár lety, ale už teď mají na čtyřicet členů, si uháčkovala figurky na svetr. Shodou okolností její manžel skočil na druhém místě.
Vít Havelka je pomocným spolupořadatelem Františka Uhlíře a má funkci rozhodčího. „No, první ročník toho našeho turnaje jsem vyhrál, ale rozhodčí je moc silné slovo,“ směje se. Přesto i on musí při první celorepublikové soutěži občas rozvášněné hráče uklidňovat. „Ne, že by se prali, ale rozhádají se. Každý má ty pravidla trošku jinak nastavené, a sem si přiveze to svoje. Tak to musíme trošku usměrnit,“ uzavírá úspěšný hráč i rozhodčí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka