Dětem v pelhřimovské nemocnici online zpestřuje pobyt zdravotní klaun alias dr. Kývl

15. duben 2021 05:00

Děti hospitalizované v pelhřimovské nemocnici už zase mají postaráno o zábavu. K dispozici jim je totiž zdravotní klaun.

Do pelhřimovské nemocnice se vrátil zdravotní klaun. Radost tam rozdává především hospitalizovaným dětem. Dostává se k nim momentálně ale jen prostřednictvím displeje na tabletu. 

Zpříjemnění pobytu

„Bylo to takový příjemný zpříjemnění pobytu tady,“ hodnotí končící představení zdravotního klauna pacientka dětského oddělení Barbora. V osmnácti letech sice patří mezi nejstarší pacienty na tomto oddělení, připravený program se jí líbil.

Možná i proto, že ho představitel klauna chystá pacientům na míru. „Člověk je nějak naladěný a prostě improvizace. Oni řeknou pět let, já si představím pět let jako malý dítě, ale tam už je kluk, málem metr dvacet, který má rád roboty a vůbec ho nezajímá osel a nějaký loutky, takže člověk se musí hnedka přeladit,“ popisuje Mirek Sýkora vystupující na obrazovce tabletu jako doktor Evžen Kývl, že ač si některé výstupy na základě informací o dětech může připravit předem, finální podoba výstupu je hlavně improvizací.

Klaun přes webkameru

Spojení s klaunem pouze prostřednictvím webkamery je v nemocnici možné kvůli koronavirové pandemii. I to ale vychovatelé, kteří dětem v nemocnicích pomáhají s výukou, vítají. Potvrzuje to i vychovatelka Alena Habichová z organizace Základních a mateřských škol při zdravotnických zařízeních Vysočiny: „Jsme se domluvili, že to zkusíme takhle online. Oni to dělají hodně v těch velkých nemocnicích, my jsme snad jediná na Vysočině, která to takhle dělá online a osvědčilo se to. Dětem se to líbí a my jsme rádi, že jim to tu trochu zpestříme.“

Podle mluvčí pelhřimovské nemocnice Alexandry Knapové mají navíc děti v současné době možnost vídat klauna častěji. „Dětské oddělení navštěvoval ještě když byla doba příznivá dvakrát do měsíce, od letošního února každý týden.“

Pracovníkům nemocnice se tak stačí spojit s klaunem přes webkameru a pak už s ním obcházejí jednotlivé pokoje, kde postupně dětem ukazuje své vystoupení.

Spustit audio

Související