Darovaná soška svaté Ludmily dala jméno lesní studánce u Josefodolu

31. březen 2021

Dlouhá léta vytékal pramen v lese nedaleko Josefodolu u Světlé nad Sázavou jen z betonové skruže.

Dnes stojí nad studánkou dřevěná stříška se sochou svaté Ludmily, a místo se stále častěji stává cílem vycházek lidí z širokého okolí.

„Já jsem dostala sošku svaté Ludmily, a kamarádka mi řekla: ty určitě najdeš místo, kde Ludmila bude pobývat,“ říká Marie Mašková z Mateřského centra Rolnička ve Světlé nad Sázavou.

Pramen v lese u Josefodolu byl i před opravou často navštěvovaný, a svatá Ludmila, která je zároveň patronkou maminek a babiček, dnes stojí v zamřížovaném výklenku dřevěné stavbičky nad studánkou. Ta také po ní dostala jméno. Mateřské centrum si vzalo studánku za svou a bude se o ni starat. „Máme rádi přírodu a chceme k její ochraně vést dětičky,“ dodává Marie Mašková.

U studánky budou stát i dvě lavičky a stolek

Mateřské centrum přišlo s nápadem studánku opravit, praktických záležitostí se chopili pracovníci Lesů České republiky. Ti si totiž dali cíl opravit za jeden rok tři sta studánek v celé republice.

„Snažíme se opravovat ty navštěvovanější, aby lidi měli příjemné místo pro sezení, pro pobyt v přírodě,“ říká Patrik Bay z Lesní správy Ledeč nad Sázavou. U studánky svaté Ludmily časem přibudou i dvě lavičky a stolek, a pod ní by mělo vzniknout dvě tůně. „Jde o to tu vodu nepustit hned do řek, ale zadržet ji,“ vysvětluje Bay.

Opravy studánky a výroby dřevěného zastřešení a mříže se ujali studenti Akademie Světlá nad Sázavou. „Chtěli jsme podpořit studentský život, aby dělali něco, co má smysl, na co se mohou chodit koukat,“ říká Patrik Bay s tím, že spolupráce se studenty v žádném případě nekončí.