Aerobic dělalo hrozně moc lidí, tak jsem se pustila do street dance, vzpomíná bystřická trenérka Petra Nováková
Na sto sedmdesát tanečnic chodí trénovat do tělocvičny Agrotechnické střední školy v Bystřici nad Pernštejnem.
Když je trenérka zapálená, i amatérské tanečnice mohou vyhrávat na mezinárodních soutěžích
Je jim od čtyř do pětadvaceti let a věnují se tanečnímu stylu, který k nám přišel ze zámoří - street dance. Vede je Petra Nováková, která se do role trenérky dostala po mnoha letech vlastního tancování.
„Street dance je druh moderního tance, ve slově street dance je víc tanců dohromady, které pochází většinou z Ameriky,“ vysvětluje trenérka, která tančí od dětského věku. „Začala jsem s gymnastikou, pak přišla jazz gymnastika, potom aerobik, jenomže aerobik už dělalo hrozně moc lidí a ten street dance tady u nás v Bystřici nikdo,“ usmívá se, když vzpomíná na dobu, kdy se oddělila od Domečku – bystřického domu dětí a mládeže – a se svými svěřenkyněmi se jako samouk pustila do moderního tance.
Bystřický kostitřas
To bylo v roce 2009 a o rok později už v Bystřici začal pořádat pravidelnou soutěž pro taneční skupiny, která se jmenuje Bystřický kostitřas. „Na to, že jsme v podstatě v takovém dědinském kroužku, který teda opravdu ani nemá žádného profesionála, všichni jsme samouci, tak úspěchy máme,“ myslí si Petra Nováková. „Třeba naše děti se loni v Showdance staly mistry České republiky, Německa, Polska a Slovenska.
Mezi tanečnicemi už se najdou pomocnice a pokračovatelky v trénování, kromě dcery Petry Novákové třeba i dvojčata Barbora a Vendula Proseckých: „Tančíme od páté třídy, takže už to bude desátým rokem. Už vymýšlíme svoje vlastní choreografie. Asi jsme nejvíc pyšní na naše první duo. To bylo minulý rok v Boskovicích, kdy jsme hned napoprvé vyhráli první místo,“ říkají mladé trenérky. „A já se těším, že půjdu do tanečního důchodu,“ směje se Petra Nováková, která byla nominována za práci s dětmi a mládeží v anketě kraje Vysočina - Skutek roku. Hlasování pokračuje až do konce března na stránkách kraje: https://extranet.kr-vysocina.cz/skutek-roku/
Související
-
Lákalo je hospodaření, tak si pořídili kozy. Časem jich Havlátovi dojili až osmdesát
Věnují se komunitní činnosti v obci Bory i v osadě Cyrilov, s dalšími dobrovolníky udržují místní tradice, pořádají řemeslné dílny a učí děti lásce k přírodě.
-
Roky ve školce vedla jídelnu, dnes tam dětem čte pohádky. Magda Vránová je čtecí babičkou
Na pohádku před spaním určitě všichni dodnes vzpomínáme. Poslouchají je i děti v mateřské škole v Demlově ulici v Třebíči, kam je chodí číst čtecí babička Magda Vránová.
-
Sílu, vůni a barvu dá vývaru pečené maso se zeleninou. Tučnější maso přidá na chuti
Základem české kuchyně je určitě poctivý silný vývar. V době chřipek a nachlazení je navíc vývar i skvělý pro rychlejší uzdravování. A jak na něj, aby byl opravdu dobrý?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.