Badatel Vilém Wodák hledá příběhy staré Jihlavy na hřbitově. Z náhrobků čte osudy starostů, podnikatelů i jihlavských šlechticů

PŘÍBĚHY z VYSOČINY: Vilém Wodák je jihlavským patriotem a milovníkem městské historie. Už jako dítě se rád procházel po hřbitově. Jak dnes říká: tady je ta historie kumulovaná. Natáčela s ním Irena Šarounová
Vilém Wodák je jihlavský patriot a badatel. Je to hlavně člověk, který má město rád a je dokonce předsedou místního Spolku pro starou Jihlavu. Už od dětství chodí strašně rád na hřbitov. Proč? Právě tam je podle něj historie doslova koncentrovaná.
„Jsem dítě padesátých let, ještě pamatuji taková ta zákoutí, křivolaké uličky, plácky, domy, které už zmizely,“ říká Vilém Wodák, který se hrdě hlásí k tomu, že je jihlavský rodák. Už jako kluk se potuloval po starých půdách a objevoval zašlou historii. Tam někde začal klíčit jeho zájem o historii. Obrovský zdroj informací pak objevil na jihlavském ústředním hřbitově. „Tady se ta historie kumuluje, můžeme ji ve zkratce objevovat,“ vysvětluje.
Na čestném místě pod kaplí leží starostové, duchovní, podnikatelé i vojáci
Asi nejvíce zajímavých osobností a zajímavých náhrobků najdeme hned pod hřbitovní kaplí ústředního hřbitova. A protože Jihlava byla dlouhá léta německá, jsou i nápisy na náhrobcích většinou německé. Leží tu starostové, duchovní, vojáci, podnikatelé, v podstatě všechny vrstvy obyvatelstva. A jsou mezi nimi i velcí patrioti. „Tady odpočívá doktor Jacob Sitka, to byl starosta Jihlavy, je tady i jeho manželka a další rodinní příslušníci,“ ukazuje na poměrně zachovalý náhrobek Vilém Wodák. Dodává, že podobu onoho starosty může každý vidět mezi obrazy jihlavských starostů na jihlavské radnici.
Známý jihlavský kavárník Simader byl i čestným občanem města
Na dalším velkém kamenném náhrobku čteme jméno Rudolf Simader. Německý nápis nám také říká, že to byl čestný občan města, majitel domu a kavárník. Vilém Wodák vysvětluje, že to byl majitel vyhlášené kavárny na náměstí, známé ze starých černobílých fotografií. Na hřbitově badatel najde základní informace a pak ho samozřejmě čeká práce v archivech. Objevené příběhy a osudy lidí, kteří v Jihlavě žili před námi, za to ale určitě stojí.
O staré náhrobky by se měl někdo starat. Vhodná by byla adopce hrobů
Některé německé náhrobky jsou dobře čitelné, některé dokonce i čerstvě opravené, mnohé už ale zmizely, nebo se pomalu rozpadají. Velkým snem Viléma Wodáka je zachování historických hrobů. Potomky odsunutých německých rodin je často těžké dohledávat a hroby tak chátrají. Badatel připomíná, že v Praze na Olšanských hřbitovech funguje takzvaná adopce hrobů a rád by něco podobného aplikoval i na jihlavský hřbitov. V současné době v Jihlavě pracuje kolektiv lidí, kteří zajímavé hroby na ústředním hřbitově mapují. Jeho členem je samozřejmě i Vilém Wodák.
Spolek pro starou Jihlavu pořádá komentované tematické vycházky po hřbitově
Vilém Wodák je také předsedou poměrně nedávno vzniklého Spolku pro starou Jihlavu. Jeho členové se pravidelně scházejí v jihlavském hostinci Pod kaštany. Z bohaté činnosti spolku je dobré připomenout komentované procházky po jihlavském hřbitově. Průvodcem je Vilém Wodák a zájemci už mají za sebou mimo jiné povídání o starostech nebo jihlavských šlechticích.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.