Automobilovou stříkačku přestavěli hasiči z Kamenice z řezníkovy limuzíny Walter Lord
Sbor dobrovolných hasičů v Kamenici nad Lipou má ve svých garážích doslova historický poklad.
Prvorepubliková automobilová stříkačka ve městě sloužila už za druhé světové války a funguje dodnes. Může vyjet i do běžného provozu.
„Členové sboru to koupili od řezníka z Prahy. Byla to limuzína z roku 1930,“ říká dobrovolný hasič Jiří Chalupa. Ve sboru tehdy byl i šikovný strojník Čestmír Procházka, který osobní vůz v roce 1941 přestavěl na automobilovou stříkačku.
Konec války
Na konci války o krásný stroj hasiči málem přišli. Stříkačka se zalíbila Němcům. „Devátého května 1945 uloupili Němci stříkačku, naložili na ni proviant. Motor nezabral. Vtrhli k Vágnerům, a donutili paní Vágnerovou, aby zapřáhla do stříkačky krávy. Zapřáhla je úmyslně obráceně,“ čte dobový zápis Jiří Chalupa.
Němcům se přece jen podařilo stříkačku odvézt, naštěstí ne daleko. „14. května ji přivezl Čestmír Procházka nákladním autem z Podolí u Písku,“ dodává Jiří Chalupa.
Veterán má všechna povolení pro jízdu v běžném provozu
Od konce války už sloužila stříkačka jen kamenickým hasičům. „V 95. roce jsme tomu udělali generálku. Jezdí dodneška,“ říká Jiří Chalupa.
Automobilová stříkačka je zapsaná jako veterán, a má všechna povolení pro jízdu v běžném provozu. Kameničtí hasiči s ní jezdí na různé přehlídky, soutěže a hasičská setkání.
Místo majáku má stará stříkačka modrý reflektor s červeným plamínkem
„Tady se dá čerpadlo od motoru poháněné, dá se savice do potoka, rybníka, kádě, a stříká to. Všechno funguje,“ ukazuje na vozidle dobrovolný hasič Pavel Jirsa, který je také určený jako řidič historické stříkačky.
Před čelním sklem je uprostřed kapoty připevněný speciální modrý reflektor s namalovaným plamenem. „Když jeli k ohni, tak to rozsvítili. Dnes jsou majáky a sirény, to dřív nebývalo,“ vysvětluje Pavel Jirsa.
Související
-
Dobrovolní hasiči z Kamenice nad Lipou mají v garáži Tatru 623. Zasahovala na dálnici
V osmdesátých letech minulého století používali humpolečtí hasiči pro zásahy na dálnici D1 upravenou Tatru 613.
-
Při sázení Lípy svobody v Kamenici nad Lipou v říjnu roku 1919 sněžilo. Přežila bez úhony dodnes
Slavná stará lípa v zámeckém parku v Kamenici nad Lipou má jednu neméně slavnou dceru. Je jí Lípa svobody, která roste na náměstí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
![ze_světa_lesních_samot.jpg ze_světa_lesních_samot.jpg](https://vysocina.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/30211a0c09767f56cedafa33e6481497.jpg?itok=KWqo-X-T)
![](https://vysocina.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/1cbf078c2113e4a20ba2b4185c2821e2.jpg?itok=FkhfJLo4)
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.