Zrušení poddanství a vznik volného času umožnil lidem scházet se v hostincích. V Novém Městě dostaly některé vtipná přízviska

18. září 2023

Rozvoj pohostinství a hoteliérství souvisí s velkými změnami ve společnosti v polovině 19. století. Při pátrání po historii bývalých slavných hostinců a hotelů v Novém Městě na Moravě to zjistil historik Libor Denk.

Za změny mohla revoluce v roce 1848 a 49 a pozdější vydání ústavy - obojí přineslo podmínky, v jakých mohli lidé naprosto změnit svůj dosavadní způsob života. Získali volný čas, směli zakládat spolky a také chodit do hospod. „Bylo zrušeno poddanství a to všechno vedlo k tomu, že lidi začali dělit čas na pracovní a soukromý. A právě v tom soukromém mohli chodit do hostinců a bavit se.“

Historik Libor Denk pátral po po historii bývalých slavných hostinců a hotelů v Novém Městě na Moravě

Historik Horáckého muzea Libor Denk v Novém Městě na Moravě zapátral po osudech některých těchto zařízení. „Bylo jich ve výsledku docela hodně,“ usmívá se. Jedním z nich je zdobný hotel Panský dům. „V 17. století jej koupil Šimon Kracer a jeho syn zde zřídil v roce 1658 panskou hospodu. Na začátku 19. století se předchozí budova zbortila a na jejím místě se zřídil zájezdní hostinec U zlatého jelena. Nejzajímavější jsou na něm sgrafita Karla Němce, ta ale vznikla až v roce 1923.“

Panský dům v 17. století koupil Šimon Kracer a jeho syn zde zřídil v roce 1658 panskou hospodu. Na začátku 19. století se předchozí budova zbortila a na jejím místě se zřídil zájezdní hostinec U zlatého jelena. Zajímavá jsou na něm sgrafita Karla Němce

Dům Halina

Na horním konci Vratislavova náměstí u výjezdu se nachází dům, kterému místní neřeknou jinak než Halina. „Velkostatek tady zřídil pivní nálevnu, kde se čepovalo místní pivo. Byla to oficiálně bierhalle, ale Novoměšťáci mluvili česky, takže si název počeštili na Halinu,“ vysvětluje vtipné pojmenování, které budově zůstalo.

Opice U Kozů

Zábavný název se také dostal hostinci provozovanému v domě U Kozů na Masarykově ulici. „Dřív tady stávala hospoda, kterou koupil majitel s německým jménem, a to si místní opět počeštili na Švanigl. On celkem brzy zemřel a jeho vdova ji dál provozovala ještě s jednou společnicí. Švaniglova vdova si pořídila opici, a tu ukazovala návštěvníkům. Stala se z toho atrakce, ale lidé zase hospodě začali přezdívat U tří opic, což mělo odkazovat na dvě majitelky a jednu opici,“ vypráví u dalšího domu historik.

Zrušení poddanství a vznik volného času umožnil lidem scházet se v hostincích, v Novém Městě na Moravě jich vzniklo docela hodně

Podle něj byli hostinští vždy pro chod obcí a měst důležití a často byli také volení do zastupitelstev. V těch hospodách se uskupovaly malé politické celky, debatovalo se nad problémy, a ti hostinští byli vždy v centru toho všeho jako důležité osoby,“ uzavírá procházku po novoměstských hostincích Libor Denk.

Spustit audio