Železnice, gymnázium, park v Havlíčkově Brodě – za vším stojí Vojtěch Weidenhoffer

15. březen 2013

V pátečním Tandemu jsme s havlíčkobrodským historikem Michalem Kampem prolistovali deník Vojtěcha Weidenhoffera, nejvýznamnějšího rodáka Německého Brodu v 19. století. Jeho zápisky vyšly knižně na sklonku loňského roku.

„Většinou, když slyším „nej, nej, nej“ v souvislosti s historií, tak se stavím na zadní. Ale v případě Vojtěcha Weidenhoffera s tím musím souhlasit. Patří mezi nejvýznamnější osobnosti 19. století celého dnes havlíčkobrodského regionu,“ vyzdvihuje důležitost německobrodského občana, politika a továrníka Michal Kamp.

0:00
/
0:00

Vojtěch Weidenhoffer psal svůj deník v letech 1861 až 1899, i v tomto dlouhém časovém úseku vidí Kamp unikátnost: „Čtyřicet let, kdy jeden člověk píše dějiny své rodiny, svého města, to je rarita, zatím jsem se s nikým takovým podobným nesetkal.“ Deník autenticky zobrazuje vývoj jednoho venkovského člověka v rozmezí několika desetiletí. Podle Kampa je to přínosné zejména v tom, že popisuje život významné osobnosti na malém městě, ne např. v Praze.

„Weidenhoffer psal deník navíc úmyslně, chtěl, aby jeho rodina a občané Brodu věděli, jaké byly jeho pohnutky k různým činům, bral deník jako své zrcadlo. Sám jsem se přistihl, že mu v určitých pasážích začínám fandit, ale jako historik jsem se hned okřikl, že takhle to nejde,“ říká s úsměvem mladý havlíčkobrodský badatel.

Vojtěch Weidenhoffer stál v devatenáctém století za všemi významnými počiny v tehdejším Německém Brodě – z tamního gymnázia se stala prestižní škola, přičinil se o propojení města se světem díky železnici, založil škrobárny, postavil mlýn, má „na svědomí“ brodský park Budoucnost… výčet by mohl pokračovat dál, Weidenhoffer podporoval i kulturu, brodské ochotnické divadlo a také pěvecký sbor Jasoň.

Proč se nestal nikdy starostou města, přestože byl v zastupitelstvu, v radě, zemském sněmu? Odpovídá Michal Kamp: „Nabídku na purkmistra dostal opakovaně, má teorie je, že by na to zkrátka neměl čas. Věděl, že by mu přibyla další práce, a navíc, stejně byl v té době na radnici „šedou eminencí“, spousta lidí se s ním i tak chodila radit.“

Deník Vojtěcha Weidenhoffera je k dostání např. v Muzeu Vysočiny Havlíčkův Brod.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...