V Británii mi chybí český chleba, říká lékař Jan Staněk

2. září 2015

Hostem středečního Tandemu byl lékař Jan Staněk, rodák z Humpolce, kde také svou praxi pediatra započal. Pak pracoval v Pelhřimově, Praze, a před devíti lety odešel do Velké Británie.

„Já jsem byl jako dítě takový vševěd, ale protože mne bavila hlavně biologie, šel jsem později na medicínu. Navíc Humpolec je antropologické centrum, tak jsem měl k tomu blízko,“ popisuje začátek své lékařské kariéry Jan Staněk.

Znal někdo ve Velké Británii v lékařských kruzích Humpolec?
Jan Staněk odpovídá bez okolků: „Asi všichni víme, že je velký rozdíl mezi naším školským systémem a tím v Anglii. My máme daleko více vědomostí. Běžný Angličan o nás neví vůbec nic.“

Jan Staněk prošel několika nemocnicemi i na Vysočině, než odešel do Velké Británie.
„Je pravda, že jsem byl v Pelhřimově spokojený, ale pohrával jsem si s myšlenkou odejít do zahraničí. A po vstupu Česka do Evropské unie, kdy nastala první krize ve zdravotnictví, jsem se rozhodl odejít. Měl jsem malé děti, a tak jsem nechtěl mimo Evropu, navíc jsem uměl hlavně anglicky, takže moje volba země byla jasná,“ vypráví Staněk.

Jací jsou čeští, a jací britští pacienti?
„Češi jsou daleko více opatrní, na své děti dávají větší prostor, v Anglii jsou úrazy dětí celkem časté. Také si Angličanky tolik neváží těhotenství, je to pro ně běžnější záležitost, takže tam máme více matek narkomanek, než je tady. Angličtí pacienti jsou zase více trpěliví, čekají daleko delší dobu na ošetření než Češi.,“ říká původem humpolecký lékař.

Jan Staněk se zhruba každých šest týdnů vrací za rodinou do Humpolce.
„Cítím se být Evropanem. A jsem vždycky pyšný, když v zahraničí narazím na náš výrobek, humpolecké pivo, české sklo. A nejvíc mi v Anglii chybí český chleba, tak si ho sám peču,“uzavírá pediatr.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.