Zdravotní záchranná služba kraje Vysočina: Nezapomínejte na pravidla první pomoci

Jak se vybavit na jarní výlety?
S jarem přichází nejen krásné slunečné dny a probouzející se příroda, ale také častější úrazy, které mohou potkat každého z nás, ať už jde o cyklisty na oblíbených cestách, chodce užívající si první procházky po zimě, nebo motoristé na silnici, zranění se v této době zkrátka nevyhneme.
S blížícím se jarem, kdy se venku otepluje a lidé tráví více času venku, se také zvyšuje riziko úrazů. O tom, jaká období jsou pro záchranáře nejvytíženější a jak správně poskytnout první pomoc, řekl v dopoledním rozhovoru primář Zdravotní záchranné služby kraje Vysočina pro oblast Nového Města na Moravě, MUDr. Michal Pačiska, a mluvčí záchranné služby Kraje Vysočina, Petr Janáček.
„V každém ročním období existují specifická rizika,“ vysvětluje Pačiska. „V zimě to jsou kluzké chodníky a nebezpečí pádů, v létě se zase setkáváme s úrazy při letních sportech, jako jsou například utonutí.“ Podle statistik záchranářů patří k nejvytíženějším obdobím duben až červen, kdy je zvýšený počet vážných úrazů. „Duben až červen je obdobím, kdy evidujeme nejvíce polytraumat, tedy případů, kdy je pacient ohrožen na životě,“ dodává Janáček.
První pomoc
Čtěte také
Právě proto je důležité, aby každý znal základy první pomoci. Pačiska upozorňuje, že první věc, kterou musíme při úrazu zkontrolovat, je, zda je pacient při vědomí. „Pokud se objeví výrazné krvácení, viditelná zlomenina nebo pacient vykazuje známky silné bolesti, je nutné okamžitě volat tísňovou linku 155,“ radí. Významnou pomocí při rychlé reakci je mobilní aplikace Záchranka, která zdravotníkům umožňuje přesně lokalizovat místo, odkud jde volání o pomoc, a operátor vysvětlí první kroky, které je třeba provést, než záchranná služba dorazí.
V případě, že není možné ihned zavolat pomoc nebo je potřeba začít s první pomocí okamžitě, Pačiska zdůrazňuje, že postupy lze rozdělit na dvě hlavní kategorie: „První pomoc při zranění a první pomoc při zdravotních problémech, jako jsou například srdeční příhody nebo záchvaty.“
Práce záchranáře
Čtěte také
Oba odborníci se také zmínili o „nemoci z povolání“, která je charakteristická pro každého záchranáře. „Když jsem například na veřejné akci, okamžitě si prohlížím okolí a zjišťuji, jestli je tam místo, kde by mohl přistát vrtulník, nebo zda je v blízkosti defibrilátor (AED),“ říká Pačiska.
Akce Zdravotní záchranné služby
Na závěr zmínili i akci, kterou pořádá Zdravotní záchranná služba kraje Vysočina. 31. května se v Jihlavě uskuteční den dětí se záchrannou službou, který je určený nejen pro děti, ale i pro dospělé. Návštěvníci si budou moci prohlédnout, jak pracují záchranáři, vyzkoušet si základy první pomoci a podívat se na operační středisko, kde probíhá příjem tísňových volání.
Související
-
Výběr prvního kola pro dítě: Co doporučuje Martin Zeman
S jarní sezónou se po zimních sportech opět navrací cyklistika. Servisy jízdních kol aktuálně zažívají největší nápor v celém roce.
-
Jan Pokáč Pokorný je první, kdo vystoupil během 2 dnů ve dvou Vídních
Vesnice tour 2025, tak se jmenuje Pokáčovo turné. V jeho rámci vystoupil ve Vídni u Velkého Meziříčí a o den později byl hostem moderátora Joži Koláře ve Vídni v Rakousku.
-
Integrační centrum Sasov: Pomoc lidem s autismem více než 20 let
Integrační centrum Sasov pomáhá lidem s autismem již více než dvě desetiletí. Toto centrum podporuje jednotlivce v oblasti autismu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.