Lenka Čtvrtečková: Když se u včel objeví mor, bývá často pozdě

Včelařka Lenka Čtvrtečková byla hostem Dobrého dopoledne. V rozhovoru se jí mimo jiné Hela Dvořáková zeptala, zda se na včelách dá poznat, zda jsou šťastné
Včely, nenápadné a pilné pomocnice, bez kterých by se náš svět jen těžko obešel. Právě s příchodem léta vrcholí jedna z nejdůležitějších částí včelařské sezóny – rojení a vytáčení medu.
Ne vždy ale jde všechno hladce. Své o tom ví včelařka Lenka Čtvrtečková z Herálce, která chová na dvanáct včelstev.
„Teď jsou asi holky trochu zalezlé, v Herálci prší. Aktuálně asi mají včelaři problém s odpařením vody ze sladiny, aby vznikl med,“ popsala v rozhovoru.
Aby vznikl kvalitní med, je potřeba, aby včely snížily obsah vody ve sladké šťávě, kterou do úlu přinášejí – z původních 70 % na přibližně 15 %. Teprve pak může včelař med z úlu stočit. I proto je důležité, aby počasí v tomto období přálo.
Včely jsou v úlu aktivní i večer, právě kvůli odpařování vody. Podle Lenky Čtvrtečkové si úkoly v úlu dělí podle věku. „Že by si lehly a spaly, tak to tak není,“ říká s úsměvem.
Včelařskou sezónu ale nekomplikuje jen počasí, ale i vážná onemocnění. V současné době musí včelaři povinně likvidovat všechna včelstva v případě výskytu včelího moru. Likvidace je přísná: včely se uzavřou v úlu, aplikují se chemikálie a poté se celý obsah, včetně včel i části vybavení, spálí.
„Když už se mor objeví, bývá často pozdě. Včelař si ho totiž nemusí hned všimnout,“ vysvětluje Čtvrtečková.
Přestože jsou podle ní informace dostupné, od školení přes odborné články až po videa od veterinářů, uvítala by větší podporu výzkumu.
Často se mluví o pilných včelkách, zapomíná se ale na trubce, kteří jsou v úlu také přítomní, nebo na samotnou včelí královnu. Ta je zásadní pro chod celé kolonie, tisíc včel bez královny nepřežije. Pokud se narodí nová královna, tu starou skutečně včely zabijí.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.