Žďárští vodní skauti se těší na nové klubovny
Přístav vodních skautů Racek ve Žďáře nad Sázavou letos oslaví padesáté výročí. Nejhezčím dárkem je pro ně zrekonstruovaná budova bývalé vodárny u řeky Sázavy.
Po dobu rekonstrukce od srpna 2018 měli skauti složené věci v náhradních prostorách. Teď je stěhují zpátky a připravují slavnostní otevření.
Vodárna
„Ta vodárna je tady od roku 1952, původně sloužila jako úpravna vody pro Žďas. Později se začala voda upravovat jinde a my jako skauti jsme to získali do pronájmu v roce 2000,“ říká kapitán přístavu vodních skautů Racek Petr Bednář. Některé prostory budou moci po domluvě využívat i jiné subjekty. V přízemí je totiž větší multifunkční sál s dobrou akustikou, proto může sloužit pro cvičení, konference nebo i zkoušky pěveckého sboru.
Bezbariérová budova
Celá budova je bezbariérová, spodní patro je přizpůsobeno a k přesunu do prvního patra poslouží nová plošina. Dříve musel skautům ke schůzkám stačit prostor dvoupokojového bytu v prvním patře a velmi skromné vybavení, teď se mohou rozmáchnout.
Díky novému stropu v polovině budovy vzniklo v horním patře dvakrát více místa na klubovny, které už brzy zaplní skautské vybavení i kroniky, vlajky, dřevěné výrobky a spousta fotografií.
Pozůstatek jeřábu
V kuchyni, kde byla dříve po celé délce jeřábová dráha, zůstala po návrhu architekta část jeřábu i s takzvanou kočkou. „Tahle místnost bude sloužit pro rukodělky. Máme nové zámečnické ponky, aby se děti naučily pracovat se dřevem, s plasty, plechem, zkrátka nějaké to získávání zručnosti,“ těší se Petr Bednář zvaný Béda, který přišel ke skautům už ve svých deseti letech. Od devadesátého roku vede vodní skauty oficiálně a z nových prostor má radost. „Končíme tady 19 rok a je to v historii skautingu nejdelší období, kdy jsme na jednom místě. Budeme ve skautské činnosti pokračovat v novém,“ těší se Béda.
V sobotu 27. dubna chystají skauti od 11 hodin prohlídku nových prostor, pro děti jsou připravené hry, soutěže, i lodě k vyjížďce po řece Sázavě. Skauti také vysadí lípu svobody a strom ginkgo.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.