Zámek v Úsobí na Havlíčkobrodsku doslova povstal z hrobu

Jaromír Polák přišel před patnácti lety domů a rodině oznámil, že se stali majiteli zámku v Úsobí. „Byla to ale úplná ruina. Když jsme sem přijeli, nebyly tady skoro žádné dveře ani okna. Všechno bylo vytrhané, střecha zničená. Přes zahradu jsme skoro nemohli projít,“ popisuje Polák.

Přesto se do oprav pustili. Čekaly je roky tvrdé dřiny. Na zámku nebylo skoro nic. „Jsme nadšení milovníci veteránů. Jezdíme po různých burzách a na nich narazíme nejen na veterány, ale právě i na nejrůznější starý nábytek,“ dodává majitel zámku. Často prý kupuje nábytek poničený, sám si ho pak opravuje. Jednou z mála místností, která má původní zařízení, je kaple. Veškeré věci z ní schovali místní, aby se neztratily. Pak je Jaromíru Polákovi donesli.

Dnes, po letech dřiny, je bývalá léčebna dlouhodobě nemocných opět zářící barokní památkou. Jaromír Polák je šťastný. Nebylo to ale podle něj bez obětí. „Synové dospívali tady. Místo zábav opravovali střechu a zdi. Vzalo jim to bezstarostnost,“ uzavírá Polák.

autor: Andrea Kratochvílová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.