Zámek v Brtnici dnes obývají poštolky

Brtnice na Jihlavsku má jasnou dominantu – zámek. Každý obyvatel malebného městečka by si jistě přál, aby zámek budil ten romantický dojem, jako v dobách dávno minulých. Opak je ale pravdou, původně gotická nemovitost je ve značně zuboženém stavu.

Už dvacet let se totiž o něj soudí podnikatelé. Obě strany se domnívají, že patří právě jim. „Ani jeden z majitelů do toho nedal korunu, nutné opravy financuje Ministerstvo kultury a město Brtnice,“ přiznává starosta Brtnice Stanislav Jirků.

Původně gotický hrad byl založen kolem roku 1430 pány z Valdštejna. V období renesance dostal zámek definitivní trojdílnou dispozici, kterou si uchoval dodnes. Po Bílé hoře byl zámek původnímu rodu zkonfiskován.

Návštěvníci se do brtnického zámku dostanou o pouti a při příležitosti různých akcí. „Nejzachovalejší částí je Sál vjezdů,“ říká starosta Jirků a vede mě také ke klávesovému hudebnímu nástroji – spinetu, který zřejmě také hodně pamatuje.

Z venku stojí za zmínku Brtnické Hradčany. Je to pohled na zámek ze Židovského mostu přes řeku Brtničku (viz foto).

Brtnické Hradčany, pohled na zámek ze břehu říčky Brtničky
autor: Petr Palovčík
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.