Z vyteklé baterie se už nic nedá použít

25. září 2017

Elektrospotřebiče, které odevzdáte ve sběrném dvoře, mohou být zároveň i finančním příspěvkem některé z neziskových organizací, které působí na Vysočině. Více přišla do studia Českého rozhlasu Vysočina říct Eva Horná, vedoucí Odboru životního prostředí a zemědělství z krajského úřadu.

Každá věc, které se člověk chce úmyslně zbavit, se stává odpadem. To znamená, že si ji už z kontejneru nesmíme vzít. Jednalo by so o krádež. Pouze pověřené osoby mohou nakládat s elektroodpadem,“ odpovídá host na otázku, zda je možné vyhozené elektrospotřebiče z kontejnerů vytahovat a brát si je zase domů.

Vyhozené elektrospotřebiče se rozebírají

Po rozmontování se odpad třídí na vzácné kovy, jako je cín, měď, železo nebo zlato. Z elektrospotřebičů se využívají i plasty. Často se z nich vyrábí části plotů nebo protihlukových stěn. Některé firmy zjišťují, zda jsou elektrospotřebiče nefunkční nebo jen zastaralé. Pokud spotřebič funguje, je možné ho zkontrolovat a repasovat. Takové spotřebiče pak dostávají neziskové organizace, které je dále nabízí například pěstounským rodinám.

Staré baterie nelze využít

Materiály ze starých, zkorodovaných a vyteklých baterií nelze využít. Nezbývá tedy nic jiného, než je poslat do spalovny a využít aspoň k získání tepelné energie. V žádném případě takové baterie nevyhazujte do směsného odpadu. Odevzdat je můžete do sběrného dvora nebo kontejneru určeného ke sběru baterií a elektroodpadu.

Lidé nejméně třídí bioodpad

Třídění bioodpadu u nás zatím není příliš zažité. Pořád ho většina končí ve směsném komunálním odpadu. Plasty lidé třídí ve větším měřítku, přesto zřejmě z lenosti končí i PET lahve ve směsném odpadu. A to navzdory tomu, že žluté kontejnery jsou dnes rozšířené i v těch nejmenších obcích.

Spustit audio