Vyhledávání střelené zvěře musí lovečtí psi trénovat. Se svým vůdcem jdou po stopě nakapané krve
Některé rasy psů se sice rodí s loveckými pudy, neznamená to ale, že automaticky dobře stopují zvěř nebo norují. Musí poctivě trénovat, a poté složit zkoušku.
"Budeme dělat nácvik na lesní zkoušky. Máme nakapanou barvu a se zlatým retrívrem půjdeme prvně na šoulačku," říká myslivkyně Ivanka Soukupová. Psa do lesa na trénink přivezla jeho majitelka. Všichni doufají, že si Dex povede dobře. "Pejsek jde vedle nohy svého vůdce, pak vůdkyně psa odloží, to opakuje. Na konci je střelec, vystřelí se, pes musí zůstat klidný," popisuje šoulačku.
Vůdkyně zatím se psem odchází plnit úkol. V lese skrytá Ivanka Soukupová střílí, a pes tentokrát reaguje nesprávně. Nezůstal v klidu sedět. Čeká ho další trénink.
Druhý úkol už Dex zvládl velice dobře. Měl na dlouhém vodítku svou vůdkyni vést po barvě, tedy po nakapané krvi. "Je to vepřová krev nakapaná na délku pěti set kroků," vysvětluje myslivkyně. Na začátku trasy je takzvaný nástřel, kde si pes krev očichá. Potom už svou paní vede po stopě. Někdy musí vůdce psa lehce korigovat.
"Stáhnete ho zpátky, řeknete barva, zpátky, zpátky, barva, barva...," popisuje. V cíli na psa čeká odměna v podobě kůže.
Dalším úkolem psa je jít po stopě vytvořené tažením králíka na provaze po zemi, a nakonec ještě hledá odhozeného bažanta. Při zkouškách všechny úkoly sleduje komise, která výkon boduje.
Související
-
Mlýn na Rokštějně původně zpracovával papírovinu. Sloužil i jako elektrárna
Přímo pod zříceninou hradu Rokštejna na Jihlavsku stojí starý mlýn. Je už jen hodně málo pamětníků doby, kdy ještě mlel.
-
Pokladnice ledečského hradu byla stovky let neprodyšně zazděná. Teď vydala své tajemství
I když by se zdálo, že jsou známé hrady prozkoumané skrz na skrz, není tomu tak. Na hradě v Ledči nad Sázavou čirou náhodou narazili na stovky let zazděnou místnost.
-
V koncertním sále jihlavské základní umělecké školy stojí vzácný klavír
Žáci jihlavské základní umělecké školy mají možnost hrát na koncertní křídlo světoznámé značky Steinway. Klavír za necelých 5 milionů korun vybrali renomovaní umělci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.