V malé dílničce ve Starči vznikají krásné skleněné vitráže. Pro náměty chodí autorka do přírody
Z barevných sklíček dokáže poskládat nádherné obrazy, anděly, lampy, ale i stolky. Miluše Čechová ze Starče na Třebíčsku vyrábí vitráže a naučila se to úplně sama.
„Vydala jsem se na kurz, a tam mě vitráže chytly tak, že jsem si nakoupila všechno, co je potřeba a začala řezat do skla,“ vzpomíná Miluše Čechová. Byl to rok 1991 a ona tehdy pracovala jako ředitelka jedné třebíčské mateřské školy.
Dnes je v důchodu a vitráže vyrábí pořád. „Jsem vyloženě samouk,“ dodává. Náměty pro svou práci bere všude kolem sebe. Potkává lidi, chodí do přírody. Nic si ale nezaznamenává, ani nekreslí. „Já jdu hned na to,“ směje se vitrážistka.
Vyřezat, oštípat, obrousit
Miluše Čechová pracuje metodou Tiffany. Nevyrábí tedy vitráže typu kostelních oken, ale menší dekorační předměty, jako jsou například stínítka lamp, obrazy, andělíčky, přívěsky, náušnice, a ve spolupráci s uměleckými kováři i stolky.
„Ve Skalici u České Lípy si nakoupím krásná barevná skla, musím si nakreslit námět,“ vitrážistka začíná popisovat postup výroby a ukazuje obrázek na kartonu, rozstříhaný na jednotlivé části. „Ty obkreslím na sklo. Kousky skla musím vyřezat, oštípat obrousit,“ pokračuje a ukazuje potřebné nářadí, které má k dispozici ve své dílničce.
Cín sklíčka spojí díky měděnému pásku
Jednotlivé opracované kousky skla potom Miluše Čechová po obvodu obalí měděnou páskou. „Sklo jako takové by nechytlo cín,“ vysvětluje.
Práce pak pokračuje sestavením částí do výsledného obrazu a spojením cínem. Paní Miluše s úsměvem dodává, že její vitráže jsou už skoro na všech kontinentech.
Související
-
Telčské muzeum má ve svých sbírkách grafiku Františka Kupky. Jde o ex libris
Police v muzejních depozitářích často ukrývají doslova poklady. Jeden takový objevila vedoucí pobočky Muzea Vysočiny v Telči při pořádání sbírky ex libris.
-
Stereoskop, obrazárna i klenotnice. V klášteře v Nové Říši zrekonstruovali třetí prohlídkovou trasu
Opatská kaple se skládacím intarzovaným oltářem, dobový nábytek, sbírka obrazů, nově vymalované zdi, opravené podlahy, ale také klenotnice s liturgickými předměty.
-
Dřevěné sochy amatérského řezbáře z Novoměstska poznaly jen motorovou pilu a sekeru
Miloslav Janů z Nové Vsi u Nového Města na Moravě má rád dřevo. Ve vlastním lese se o něj stará, a když se mu líbí nějaký špalek, vyřeže nebo vytesá z něj sochu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.
Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu


Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET
Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser