V Bohdalci vyrábějí pro chovatele českého strakatého skotu inseminační dávky

Plemeno českého strakatého skotu je dlouhodobě chováno v České republice a jeho hlavní předností je kombinovaná užitkovost.

Zvířata nejsou šlechtěna jen na mléko nebo jen na maso, ale na obojí a díky tomu je daleko odolnější, říká ředitel Inseminační stanice býků chovatelského družstva Impuls v Bohdalci Michal Basovník o českém strakatém skotu. Stanice vyrábí inseminační dávky těchto býků, které jdou dál k chovatelům.

Přirozená metoda

Když se býk rozmnožuje přirozenou metodou, dokáže za život oplodnit asi třicet plemenic. S pomocí inseminace dokáže oplodnit statisíce plemenic. Zároveň když objevíme nějakou dobrou vlastnost u býka, tak ji pomocí inseminace dokážeme rychle rozšířit do populace skotu, to je to šlechtění, kterým se zabýváme. Inseminace také zabraňuje přenosu pohlavních nemocí.

Odběry semene

V chovatelské stanici Impuls se odebírají dávky spermatu jednou až dvakrát týdně, a je to přísně kontrolovaný proces. Býci se odvedou do odběrové místnosti, tam se nadráždí, a k odběru spermatu pak ošetřovatel použije umělou vagínu. „To je plastová trubka, do níž se dává speciální návlečka a mezi to se ještě napustí teplá voda a dofoukne vzduch, takže se to sevře a imituje to přirozené prostředí,“ vysvětluje Michal Basovník.

Laboratoř

Dávka spermatu pak putuje do laboratoře, kde je pomocí mikroskopu a počítače zhodnocena. „Speciální software nám vypočítá, kolik budeme potřebovat ředidla a kolik tím pádem vznikne inseminačních dávek,“ vedoucí laboratoře a veterinární dozor Lenka Povolná. Dávky se plní do tenounkých pejet s popisem a hluboce zamrazí. Pak je doba jejich použitelnosti pro chovatele neomezená.