Třezalka možná jednou nahradí antidepresiva

11. červen 2014
Dobré odpoledne

Většinou začíná třezalka tečkovaná kvést kolem svátku svatého Jana na konci června, letos to asi bude podle bylinářky Hany Urbánkové o několik dní dříve. „Třezalku bychom měli sbírat na okrajích lesů nebo slunných strání, ale vyhněme se krajům frekventovaných silnic,“ poradila posluchačům v odpoledním vysílání.

„Pravou třezalku tečkovanou poznáme podle teček na lístcích, vypadají, jako by tam byly dírečky, to jsou olejové kanálky, kde jsou uloženy účinné látky,“ popisuje Hana Urbánková a dodává, že se sbírá buď samotný květ na výrobu třezalkového oleje, pro sušení na čaj pak můžeme z rostlinky utrhnout 25 – 30 cm.

Třezalka je bylinka, která léčí mnoho věcí, ale je to výborné antidepresivum na lehčí a střední formy depresí. Bylinkářka připomíná, že: „Její účinek při těchto potížích poznáme až asi po 4 týdnech užívání. Třezalka má také protizánětlivé účinky, je antibakteriální i antivirotická. Do budoucna se jí přikládá role v léčení oparů a dokonce se dělají výzkumy pro léčbu nemoci AIDS.“

Třezalkový čaj se přidává do směsí pro ženy na tlumení premestruačního syndromu. V těchto případech by se měl pít asi týden před očekávanou periodou. „Třezalka totiž podporuje trávení, takže se při ní i hubne. Posiluje funkci slinivky, žaludku, velice intenzivně také činnost jater,“ vysvětluje Hana Urbánková, která také přidává varování: „Pozor na hormonální antikoncepci, třezalka nastartuje metabolismus tolik, že játra vylučují z těla ven všechny látky včetně těchto hormonů.“

Na spáleniny od slunce i na běžné popáleniny se dá velmi snadno vyrobit hojivý Svatojánský olej, který se využívá i při masážích bolavých zad, na bolavé klouby nebo při chronických bolestech i po ochrnutích. „Nasbírají se pouze samotné květy, které se naplní do průhledné lahve, tu zalijeme olivovým nebo slunečnicovým olejem a necháme na slunci louhovat (macerovat) 3 - 4 týdny,“ říká Hana Urbánková. Olej chytne tmavší červenou barvu a musí být uchováván v ledničce, aby se nezkazil – tam by měl vydržet do další sezóny. Mast se vyrábí z vazelíny nebo z vepřového sádla, které se nejúčinněji vstřebává do kůže, hojí hemeroidy a tlumí jejich svědivost.

„Třezalka obsahuje obrovské množství chemických látek a není to ještě vše pořádně probádané, proto je dobré užívání třezalky vždy konzultovat s lékařem, ne vždy je totiž varování napsáno na příbalovém letáku. Je třeba si dát pozor také na slunce, v souvislosti s třezalkou se mohou výrazněji tvořit pigmentové skvrny,“ uzavírá Hana Urbánková.

CHAT:

Jiřina - Dobrý den, chtěla bych se na něco k třezalce zeptat - kosmetička mi radila, abych přes léto třezalku neužívala (kupuju si ji jako přírodní prostředek na skleslost a deprese), protože mi vyskáčou fleky (pigmentové skvrny) na obličeji. Je místo ní nějaká přírodní náhrada, kterou bych mohla brát? Děkuji, Jiřina

Dobrý den, Jiřinko, Vy jste narazila na téma, které jsme nestihly v našem krátkém čase říci, a to, že třezalka - respektive hypericin, který obsahuje, má fotosenzibilizující účinky a u citlivějších osob vyvolává zvýšenou reakci na UV záření. Z bylinek, které mají účinek na nervovou soustavu, pak mohu doporučit meduňku, chmel, dobromysl, kozlík, levanduli atd. Třezalka je všeobecně brána jako nejlepší přírodní antidepresivum, nicméně můžete rozhodně vyzkoušet i některou jinou bylinku a třeba zjistíte, že Vám bude sedět i lépe. Rozhodně je možné doplnit a podpořit bylinky i úpravou jídelníčku - zařadit banány, švestky, ořechy apod. a pokud možno, co nejčastěji si udělat výlet do přírody. Energie, kterou můžeme čerpat ze stromů je naprosto úžasná a může člověku pomoci více, než nejrůznější preparáty. Mějte se krásně, s pozdravem Hanka Urbánková

Alena - Zdravím paní Urbánkovou, chtěla bych se zeptat na to, jak se připravuje čaj z třezalky: doba louhování, v odkryté nebo zakryté nádobě a podobně. Abych neudělala nějakou chybu! Alena

Dobrý den, Alenko, třezalku si můžeme nasušit a po celý rok si z ní pak připravovat velmi chutný, do červena zbarvený čaj. Čaj si připravíme tak, že dvě lžičky drcené bylinky spaříme 1/4 l horké vody a necháme 10 - 15 minut louhovat. Můžeme pít 2- 3 šálky denně. Upozorňuji na to, co jsme ve vysílání nestihly říci, že krom všech úžasných vlastností, které třezalka má, může u citlivějších osob způsobovat fotosenzibilitu. Tedy při jejím užívání pozor na sluníčko!!! S pozdravem Hanka Urbánková

autor: dak
Spustit audio