Mezi opalováním v soláriu a na slunci není až takový rozdíl

31. květen 2017
Dobré odpoledne

Než vyrazíte na ostré jarní slunce, je dobré vaši pokožku po zimě připravit. Například lehkým opálením v soláriu. Opalování jsme rozebrali s terapeutem Thomasem Gollem a Evou Čápovou z centra Med-laser.

Opalování v soláriu je velmi podobné tomu na slunci. I když se často mluví o škodlivosti slunečního záření, tak bez něj zkrátka žít nemůžeme a potřebujeme ho. V měsících, kdy je slunečního svitu málo, je solárium alternativním zdrojem záření, které je prospěšné.

Délka pobytu záleží na fototypu

Ideální délka pobytu v soláriu je daná především tím, jaký typ pleti máme. Dále taky záleží na typu solária. „V každém solárním studiu mají svůj opalovací program nebo plán, kde vám vypočítají, kolik minut můžete mít, aniž byste se spálili,“ vysvětluje Eva Čápová.

Pokud se nespálíte, nemusíte mít obavy

„Když se nespálíte, není to žádné riziko. Naopak je to zdravé. My nemůžeme žít bez slunce. Já říkám opalujte se mírně, ale pravidelně. A samozřejmě si taky na opalování musíme zvyknout. Nemůžu jít na pět hodin na slunce, když jsem bílý,“ upozorňuje Thomas Goll.

Opalováním získáváme vitamín D

„To je nejdůležitější věc. Solárium obsahuje UVB záření. Toto záření aktivuje vitamín D v těle, který je životně důležitý,“ říká host. Přitom je jedno, jestli UVB záření získáte ze slunce nebo v soláriu. Ovšem platí všeho s mírou a čas, po který jsme záření vystavení, musí odpovídat typu naší pleti.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová